Welconomy Toruń. NIK o bzpieczeństwie pacjentów w szpitalach kujawsko - pomorskiego: Źle nie jest, ale do ideału daleko

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Alicja Cichocka-Bielicka

Welconomy Toruń. NIK o bzpieczeństwie pacjentów w szpitalach kujawsko - pomorskiego: Źle nie jest, ale do ideału daleko

Alicja Cichocka-Bielicka

Samorząd województwa wydał setki milionów złotych na modernizacje siedmiu swoich szpitali, a większość nadal nie spełnia norm bezpieczeństwa.

Chodzi o wymogi ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne usytuowania i i wyposażenia sal i pomieszczeń, odpowiednią ich wentylację, oświetlenie i klimatyzację oraz nieprzerwane zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną na wypadek dużej awarii.

Do 2017 roku szpitale w caej Polsce miały dostosować się do do norm. Połowa z lecznic w kraju do tej pory tego nie zrobiła. Kujawsko - pomorskie na tym tle źle więc nie wypada.

Ale do ideału daleko

NIK skontrolował pod tym kątem szpitale wojewódzkie w kujawsko - pomorskim. Wczoraj podczas Welconomy Toruń wyniki przedstawił mediom prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowki.

Tylko trzy z siedmiu szpitali podległych kujawsko-pomorskiem marszałkowi tak zmodernizowano w latach 2009-2016, że spełniają wszystkie normy. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, niestety należy do niechlubnej wojewódzkiej czwórki.

Nie tylko nie spełnia wszystkich wymogów, ale też nie zwrócił się do inspekcji sanitarnej o ocenę zagrożenia dla pacjentów jakie taka sytuacja niesie ze sobą.

- Przepisy do tego nie obligują, ale na tym własnie polega dbałość o pacjentów - mówił prezes NIK, który zapowiedział, że Izba będzie zabiegać o zmianę przepisów, która nałoży na szpitale ten obowiązek.

Dyrekcja WSZ w Toruniu, tłumaczyła się przed inspektorami rychłą rozbudową szpitala. - Realizacja inwestycji nie zwalnia z dbałości o bezpieczeństwo pacjentów przez cały czas - mówił prezes Krzysztof Kwiatkowski.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.