Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Weszła podzielona płatność: kto na niej zyska, kto zginie

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. W słusznej walce o ściągalność podatków państwo stało się źródłem problemów wielu uczciwych firm.

- Jaki diabeł podkusił władzę do wdrożenia split payment? To brutalna próba ograniczenia wolności gospodarczej! Politycy uznali, że wszyscy przedsiębiorcy są złodziejami i nasze pieniądze powinny być pod kuratelą urzędów - grzmi Włodzimierz Leszczyński z Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, szef krakowskiej firmy Biuro Plus, działającej we wszystkich aglomeracjach Polski.

Ustawa wprowadzająca split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności, weszła w życie z początkiem lipca. Rozwiązanie polega na tym, że przedsiębiorca zamiast jednego przelewu zapłaty za fakturę, otrzymuje dwa: kwota netto wpływa (jak dotąd) na jego konto firmowe, a VAT na specjalny rachunek założony przez bank. Środków ze specrachunku nie wolno wykorzystać do innych celów, niż zapłata zobowiązań podatkowych, bez decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego - naczelnik ma na to 60 dni od złożenia wniosku przez firmę.

Czytaj więcej:

 • Formalnie stosowanie mechanizmu jest dobrowolne. Ale wszystkie państwowe podmioty oraz spółki z udziałem skarbu państwa postanowiły co do zasady używać split payment - i to od zaraz. Co to oznacza?
 • Kto na tym zyska?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.