Justyna Przybytek

Węzeł Giszowiec. Wielka przebudowa od 27 maja

Przebudowa węzła Giszowiec może spowodować drogowy paraliż Katowic w godzinach szczytu Fot. mat. inwestora Przebudowa węzła Giszowiec może spowodować drogowy paraliż Katowic w godzinach szczytu
Justyna Przybytek

27 maja rozpocznie się zasadnicza przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty. Od tego dnia na DK86 w Katowicach będzie już obowiązywała czasowa organizacja ruchu. Jednak ze względu na duży zakres zaplanowanych zmian, pierwsze będą wdrażane na Pszczyńskiej już od 24 maja.

Przebudowa węzła Giszowiec w rejonie skrzyżowania DK86 (ul. Pszczyńska) i DK81 (ul. 73 Pułku Piechoty) to największa inwestycja drogowa Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Pochłonie 247,5 ml zł i potrwa do 2021 roku.

Budowa spowoduje ogromne utrudnienia w ruchu, bo węzeł DK86 i DK81 to jedno z wąskich drogowych gardeł Katowic o olbrzymim natężeniu ruchu. Tylko DK86 każdego dnia jeździ około 58,5 tysiąca pojazdów, a trzeba pamiętać, że inwestycja znacząco utrudni też ruch na autostradzie A4 w rejonie węzła Murckowska.

Prace przygotowawcze do przebudowy trwają już od wielu miesięcy. Pierwsze polegały na wycince kilkuset drzew po obu stronach ulicy 73 Pułku Piechoty. W kolejnym etapie - w kwietniu 2019 - przystąpiono do budowy trzech tymczasowych przewiązek na DK86 (na wysokości ulic Kolistej, Górniczego Stanu i w pobliżu węzła Murckowska). Z przewiązkami, które umożliwią przełożenie ruchu w dwóch kierunkach na jedną jezdnię, może startować zasadnicza przebudowa węzła Giszowiec.

Ostateczny termin, jaki wyznaczono dla rozpoczęcia prac i wprowadzenia zmian w ruchu to 27 maja (wcześniej podawano datę 15 maja). Jednak, ze względu na duży zakres przedsięwzięcia, generalny wykonawca inwestycji przystąpi do wdrażania czasowej organizacji ruchu już od 24 maja. Tego dnia w godzinach przedpołudniowych do jednego pasa zostanie zawężona jezdnia wschodnia na DK86, czyli ulicy Pszczyńskiej (to kierunek na Sosnowiec). Co ważne, również w związku z wprowadzaniem tymczasowej organizacji ruchu, w nocy z 26 na 27 maja zamknięta zostanie na odcinku autostrady A4 łącznica węzła Murckowska.

Tyle jeśli chodzi o przygotowania. Na co natkną się kierowcy 27 maja, gdy tymczasowa oranizacja ruchu zostanie już „uruchomiona”?

DK86 na wysokości Giszowca zostanie zwężona do jednego pasa w każdym kierunku - w stronę Sosnowca i w stronę Tychów.

Trasa stanie w korku nie tylko w ruchu tranzytowym na linii Sosnowiec-Katowice- Tychy, ale również w lokalnym. Choć zjazdy z DK86 na ulice Kolistą i 73 Pułku Piechoty (czyli na Giszowiec, Szopienice oraz Ochojec, Piotrowice i Ligotę) zostaną utrzymane, to ze względu na spiętrzenie ruchu, mogą być nieprzejezdne.

To nie koniec utrudnień. Kolejne napotkają kierowcy w rejonie węzła Murckowska. Tu zamknięty zostanie zjazd z autostrady A4 - jadąc od strony Gliwic w kierunku Tychów.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.