Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Monika Chruścińska-Dragan

Brytyjska firma Tamar Resources chce fedrować na kopalni Krupiński. Ministerstwo nie wychodzi jej naprzeciw

Pracownicy likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu uratowanie zakładu postawili sobie za punkt honoru Fot. Dziennik Zachodni Pracownicy likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu uratowanie zakładu postawili sobie za punkt honoru
Monika Chruścińska-Dragan

Pracownicy likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu, w pow. pszczyńskim, za punkt honoru postawili sobie uratowanie zakładu. Założyli spółkę pracowniczą i mają inwestora gotowego wykupić kopalnię, ale ministerstwo - zdaniem Solidarności - odkłada spotkanie. Spółka założona przez pracowników likwidowanej kopalni Krupiński znalazła inwestora gotowego wznowić wydobycie. Plany pokrzyżować może jednak resort energii. - Minister zwleka ze spotkaniem - skarżą się związkowcy.

Jeśli wierzyć zapewnieniom związkowców, pozyskany partner ma wielkie pieniądze, gotowy biznesplan i mógłby reaktywować wydobycie już w IV kwartale przyszłego roku. Spółka nazywa się Tamar Resources, a stać za nią ma ponoć GreenStone Resources, fundusz specjalizujący się m.in. w inwestycjach w sektorze wydobywczym. Od grudnia minionego roku przedstawiciele spółki pracowniczej nie mogą jednak doprosić się spotkania z ministrem energii, Krzysztofem Tchórzewskim.

- W grudniu pan minister zapewnił nas o gotowości podjęcia niezwłocznych rozmów na temat wznowienia wydobycia w kopalni Krupiński, jeśli tylko przedstawimy odpowiedniego inwestora - opowiada Mieczysław Kościuk, przewodniczący Solidarności w kopalni Krupiński. Inwestor jest, a mimo to do spotkania nadal nie doszło. - Istnieje realne ryzyko, że przez opieszałość ministerstwa wycofa się z tego przedsięwzięcia - martwi się przewodniczący.

CZYTAJ KONIECZNIE
TOBISZOWSKI: WODÓR Z KOPALNI KRUPIŃSKI MÓGŁBY ZASILAĆ AUTOBUSY W METROPOLII

Jeszcze w listopadzie minionego roku minister Tchórzewski nie wykluczał możliwości reaktywacji kopalni. Od razu zaznaczył jednak, że inwestor, który zechciałby sięgnąć po likwidowany zakład, będzie musiał go najpierw wykupić od Spółki Restrukturyzacji Kopalń i zagwarantować pokrycie kosztów związanych z jej przyszłym działaniem, w tym ewentualnych kosztów jej zamknięcia i rekultywacji w przyszłości. W biurze prasowym resortu usłyszeliśmy w piątek, że minister nadal jest gotów na takie spotkanie, ale wcześniej musi poznać informacje dotyczące m.in. potencjału organizacyjnego i finansowego inwestora oraz jego dotychczasowych sukcesów w podobnych transakcjach.

- Oczekuje na przedstawienie miarodajnych dokumentów, potwierdzających możliwość skutecznego prowadzenia działań przez potencjalnego inwestora - wyjaśniają pracownicy biura.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.