Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Burzą centrum handlowe w Sosnowcu

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Anna Dziedzic

Burzą centrum handlowe w Sosnowcu

Anna Dziedzic

Wyburzane obecnie centrum handlowe jest pierwszym w Polsce, które definitywnie zamknięto. Stało puste ponad rok. Eksperci podkreślają, że trendy się zmieniają i takie obiekty będą zmieniały swoje przeznaczenie

Trwa rozbiórka dawnego Centrum Handlowego Sosnowiec przy ulicy Baczyńskiego, tuż obok ekspresowej trasy S86. Z elewacji opustoszałego od miesięcy budynku codziennie znikają kolejne panele. Widok - coraz bardziej przygnębiający. Nawet piękna jesień tego nie zmienia. W miejscu dawnego centrum staną niebawem magazyny. Sosnowiczanie mówią, że to miejsce jakoś nie miało nigdy szczęścia. Nawet w czasach świetności zawsze było tam mniej klientów niż w innych marketach.

Otwarcie: Ich Troje i bitwa o koszyki

Wyburzane obecnie centrum handlowe jest pierwszym w Polsce, które definitywnie zamknięto. To też jedno z pierwszych - zaraz po czeladzkim M1 - centrów handlowych otwartych w Zagłębiu. Otwarto je w 2001 roku. Nosiło wtedy nazwę King Cross. Nazwa była dobrze widoczna z daleka. Potem obiekt zmieniał nazwę. Ostatnia obowiązująca to CH Sosnowiec.

Burzą centrum handlowe w Sosnowcu
Marzena Bugała-Azarko

Budowa obiektu kosztowała 150 mln zł. 12 mln z tej sumy przeznaczono na przebudowę infrastruktury drogowej, ułatwiającej dojazd do sklepów. W hipermarkecie zatrudniono 315 osób, a 250 etatów czekało w galerii handlowej. Pierwotnie w centrum King Cross głównym najemcą był hipermarket Geant. Podczas otwarcia - 10 sierpnia 2001 roku - klienci wręcz oblegali sklepy centrum. Zabrakło nawet koszy na zakupy, a parking na 1300 samochodów był wypełniony po brzegi. Ulice prowadzące do centrum handlowego zakorkowały się. Na otwarciu zaśpiewał, wówczas będący wtedy u szczytu popularności, zespół Ich Troje.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.