Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kapusta

Czeladź: niegdyś to była najpiękniejsza kamienica przy rynku. Teraz przejdzie remont

Kamienica Konarzewskich Rynek 22, w końcu przejdzie gruntowną rewitalizację i nie będzie straszyć na starym mieście Fot. Lucyna Nenow Kamienica Konarzewskich Rynek 22, w końcu przejdzie gruntowną rewitalizację i nie będzie straszyć na starym mieście
Katarzyna Kapusta

Kamienica Rynek 22 przestanie straszyć. Miasto otrzymało dofinansowanie i zgodę konserwator zabytków na przeprowadzenie prac. Powstanie tam Centrum Usług Społecznych.

Trzy miliony złotych. Tyle, dzięki decyzji zarządu województwa, otrzyma Czeladź w ramach projektów związanych z rewitalizacją terenów zdegradowanych. Z 30 złożonych przez różne miasta wniosków, 18 otrzyma dofinansowanie. Czeladź dostanie pieniądze na rewitalizację ostatniej szpecącej Rynek kamienicy: domu Konarzewskich. Koszt całkowity rewitalizacji to 4,5 miliona złotych.

- Otrzymaliśmy też prawie 900 tys zł unijnych środków na prowadzenie działalności społecznej w tym obiekcie - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Wreszcie, ta dziś szpecąca rynek, a kiedyś najładniejsza kamienica na rynku, znów stanie się jego ozdobą. Mało tego, dzięki unijnym środkom, ten obiekt będzie tętnił życiem, służąc naszym mieszkańcom. Teraz tylko przygotowanie przetargu, wyłonienie - miejmy nadzieję - dobrego wykonawcy i ruszamy z kolejną dużą inwestycją w tej kadencji - podsumowuje burmistrz.

Projekt przebudowy tej wyjątkowej kamienicy przeleżał w szufladzie kilka lat. Miasto już w 2016 roku planowało pozyskać dofinansowanie. Wtedy się nie udało. I choć ta kamienica to jeden z ciekawszych budynków w mieście, wiadomo o nim było jeszcze do niedawna niezbyt wiele, jak zresztą i o samej rodzinie Konarzewskich. Historycy wiedzą na pewno, że byli to ludzie zamożni, jako że budynek był jednym z najbardziej wystawnych na starym mieście, posiadał też prestiżową lokalizację w rynkowej pierzei. Pewnym jest, że kamienica powstała w XVIII wieku i nosi znamiona stylu barokowego.

Miasto zakłada, że po generalnym remoncie kamienica będzie służyć mieszkańcom

W dalszej części:

 • Co powstanie w kamienicy po remoncie
 • Jaki będzie zakres prac
 • Co jeszcze zmieniło się w Czeladzi w ostatnich latach
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kapusta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.