Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Deputaty węglowe: 9 spraw, o których trzeba pamiętać WZÓR WNIOSKU O REKOMPENSATĘ

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kamila Rożnowska

Deputaty węglowe: 9 spraw, o których trzeba pamiętać WZÓR WNIOSKU O REKOMPENSATĘ

Kamila Rożnowska

Deputaty węglowe 2017 WZÓR WNIOSKU O WYPŁATĘ REKOMPENSATY Trwa składanie wniosków ws. przyznania rekompensaty za deputat węglowy. Czas do 18 listopada. Dziewięć spraw, o których musisz wiedzieć. Oto najczęściej zadawane pytania przez naszych Czytelników ws. 10 tys. zł rekompensaty za deputat węglowy.

Grubo ponad połowa uprawnionych już złożyła wnioski ws. przyznania 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy. To ok. 140 tys. z szacowanych ok. 235 tys. Czasu na składanie wniosków jest coraz mniej. Termin ich przyjmowania upływa 18 listopada. Jeśli jeszcze nie złożyliście Państwo formularzy, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Kiedy otrzymam pieniądze?
Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć: do końca tego roku. W ustawie nie został wskazany konkretny termin, kiedy pieniądze miałyby być wysyłane. Wiadomo, że sama weryfikacja złożonych wniosków może potrwać do 10 dni roboczych. Spółki, zanim wypłacą rekompensaty, będą musiały jeszcze zawnioskować do ministerstwa o przyznanie dotacji na ten cel. Nieoficjalnie mówi się o dość rozległym okresie czasu: pierwsze wypłaty powinny zostać zrealizowane przed Barbórką.

KLIKNIJ TUTAJ I ŚCIĄGNIJ WNIOSEK O REKOMPENSATĘ ZA UTRACONY DEPUTAT

Czy zapłacę podatek po otrzymaniu rekompensaty?
Nie. 10 tys. zł rekompensaty to kwota wypłacana „na rękę”, nie zostanie od niej potrącony podatek dochodowy. Co więcej, przyznana rekompensata nie wlicza się do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatku mieszkaniowym oraz o pomocy społecznej. Ponadto nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Co gdy nie mam konta w banku? Jak odebrać pieniądze?
Pieniądze z rekompensaty oczywiście mogą zostać wysłane przelewem bankowym (numer konta wpisuje się we wniosku; uzupełniając wniosek na miejscu, lepiej ten numer mieć ze sobą). Można również wybrać przekaz pocztowy lub przelew na rachunek w kasie oszczędnościowej.

Jakie dokumenty muszę dołączyć do wniosku?
Emeryci górniczy do wniosku nie muszą dołączać dodatkowych dokumentów - ich uprawnienie do deputatu zostanie potwierdzone w rejestrach spółek węglowych. Inaczej jest w przypadku pozostałych uprawnionych. Renciści dołączają decyzję ZUS o ciągłości uprawnień do renty, zaś wdowy i sieroty - decyzję lub zaświadczenie z ZUS o pobieraniu renty rodzinnej.

W dalszej części dowiesz się m.in. jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku?

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamila Rożnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.