Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gdzie będzie siedziba metropolii? Czy będzie to może Pałac Donnersmarcków?

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Bartłomiej Wortolec

Gdzie będzie siedziba metropolii? Czy będzie to może Pałac Donnersmarcków?

Bartłomiej Wortolec

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, siedziba metropolii ma się mieścić w Katowicach. Siemianowice Śląskie jednak mają swoją propozycję. To Pałac Donnersmarcków, piękny zabytek. Na razie siedziba GZM znajduje się w biurowcu, w którym urzęduje KZK GOP.

Kilka miast z naszego regionu walczy o siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To m.in. Chorzów, Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie, które mają już konkretną propozycję.

- Złożyliśmy ofertę potwierdzającą naszą chęć udostępnienia powierzchni biurowo-konferencyjnych dla siedziby Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii w pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich - mówi Krystyna Bielak, przewodnicząca rady nadzorczej w firmie Inspiration Point, która jest właścicielem obiektu.

Pałac Donnersmarcków to jeden z najcenniejszych zabytków w regionie, z piękną, klasycystyczną architekturą z elementami baroku i przyległym, zabytkowym parkiem.

Fot. Inspiration Point Siedziba metropolii mogłaby znajdować się w południowo-zachodnim skrzydle Pałacu Donnersmarcków (na dole zdjęcia)

Jak podkreśla Bielak, siedziba GZM mogłaby znajdować się w siemianowickim pałacu z kilku względów.

- To miejsce posiada bogatą historię, która sięga XVII wieku. Od początku w pałacu mieszkali ludzie wykształceni, przedsiębiorczy, z dużą wrażliwością społeczną, którzy z wizją i odwagą współtworzyli, a później realizowali plan rozwoju Śląska - opowiada Bielak.

Właściciele obiektu zwracają również uwagę na to, że w pałacu powstawały projekty budowy zakładów przemysłowych, kościołów, szpitali i szkół.

- Pracowitość, innowacyjność, odpowiedzialność czy rozwój na trwałe wpisane są w historię tego miejsca, co wydaje się, że współgra z celami, które przyświecają metropolii - wyjaśnia Krystyna Bielak.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartłomiej Wortolec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.