Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Huta w Dąbrowie bez remontu wielkiego pieca. Co z hutnikami?

Czytaj dalej
Fot. arc.polskapress
Piotr Sobierajski

Huta w Dąbrowie bez remontu wielkiego pieca. Co z hutnikami?

Piotr Sobierajski

ArcelorMittal Poland najprawdopodobniej nie zdecyduje się na generalny remont wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Tak wynika z informacji uzyskanych przez działającą w firmie Solidarność.

To oznacza, zdaniem związkowców, ryzyko utraty nawet kilku tysięcy miejsc pracy oraz ogromne kłopoty dla innych zakładów przemysłowych zaopatrujących się w stal w AMP. Niepokojem napawa ich zwłaszcza zakup przez stalowego giganta huty Ilva we Włoszech. Szefostwo ArcelorMittal Poland zaprzecza jednak, by zakup huty we Włoszech miał wpływ na stan zatrudnienia w dąbrowskim oddziale i na ograniczenie procesu inwestycyjnego w Polsce.

Wielki piec nr 2 w obecnym stanie technicznym może funkcjonować, zdaniem związkowców, jedynie do połowy 2018 r. O konieczności jego gruntownego remontu mówi się od lat. Zarząd ArcelorMittal Poland poinformował związki zawodowe działające w spółce, że zamiast kapitalnego remontu, przeprowadzi częściową modernizację, która przedłuży funkcjonowanie pieca o 2 do 5 lat.

- Dla pracowników to bardzo zła wiadomość. Jeśli po tym okresie piec miałby zostać wygaszony, pracę stracą nie tylko osoby zatrudnione bezpośrednio przy jego obsłudze - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP. - Likwidacji ulegną też miejsca pracy przy instalacjach powiązanych z wielkim piecem oraz w firmach zewnętrznych, działających na rzecz AMP. Łącznie to kilka tysięcy miejsc pracy - dodaje.

Jak podkreśla, coraz bardziej realna groźba wygaszenia wielkiego pieca nr 2 stanowi też poważny kłopot dla innych zakładów z branży hutniczej w naszym regionie oraz dla całego polskiego przemysłu. - Zmniejszenie produkcji stali w Dąbrowie może spowodować problemy z dostarczeniem wsadu dla innych hut. Pod znakiem zapytania stanie np. promowany przez rząd projekt powołania Śląskich Hut Stali, które byłyby w zasadzie skazane na wsad pochodzący z naszej huty - wskazuje Goiński.

Winne nowe regulacje prawne i zakup huty?

Jedną z głównych przyczyn rezygnacji AMP z inwestycji w generalny remont wielkiego pieca w Dąbrowie, jest zdaniem związkowców, procedowana reforma unijnego systemu handlu upra-wnieniami do emisji CO2 (ETS) w kształcie niekorzystnym dla przemysłu energochłonnego. Nowe regulacje zmuszą przemysł energochłonny do kupowania uprawnień na giełdzie, a z drugiej strony podniosą kilkakrotnie cenę tych uprawnień. Oba te elementy spowodują wzrost kosztów funkcjonowania dla branży hutniczej i spadek konkurencyjności europejskich hut wobec zakładów spoza Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

W dalszej części:

 • Co firma ArcelorMittal mówi o informacjach Solidarności
 • Dlaczego decyzja o remoncie jest tak trudna
 • Ile pieców jest obecnie w dawnej Hucie Katowice
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.