Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marcin Zasada

JOWy znikają z części miast woj. śląskiego: Wyborcze króliki doświadczalne to Będzin, Tarnowskie Góry, Czeladź

JOWy znikają z części miast woj. śląskiego: Wyborcze króliki doświadczalne to Będzin, Tarnowskie Góry, Czeladź
Marcin Zasada

To już pewne: jednomandatowe okręgi wyborcze znikają z części miast woj. śląskiego. W wyborach samorządowych JOW-y będą już tylko marginesem. Wyborczymi królikami doświadczalnymi są Będzin, Tarnowskie Góry i Czeladź.

Mieszkańcy kilkunastu miast województwa śląskiego odczują nadchodzące zmiany w ordynacji wyborczej. Jednorazowa przygoda z jednomandatowymi okręgami kończy się w takich miejscowościach jak m.in. Będzin, Czeladź, Zawiercie, Tarnowskie Góry czy Racibórz. „Jesteśmy takimi królikami doświadczalnymi” - mówi prezydent jednego z tych miast. JOW-y w naszym województwie będą już tylko mało znaczącą egzotyką.

„To ruch przeciwko nam”

Znowelizowany Kodeks wyborczy czeka już tylko na podpis prezydenta RP. W czwartek po północy posłowie zaakceptowali senackie poprawki i przegłosowali nowelę, która m.in. przedłuża kadencje samorządów lokalnych i wojewódzkich do pięciu lat, wprowadza dwukadencyjność oraz likwiduje jednomandatowe okręgi w dużych i średnich miastach. W poprzednich wyborach samorządowych funkcjonowały one we wszystkich gminach z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Teraz JOW-y pozostaną tylko w gminach do 20 tysięcy mieszkańców.

PiS wprowadził zmiany w ordynacji przy sprzeciwie ugrupowania Kukiz’15.

- To ruch mający na celu osłabienie naszego elektoratu - uważa śląski poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15. - JOW-y zlikwidowano w średnich miejscowościach, w których mogliśmy liczyć na największe poparcie. PiS dba o siebie, a nie o nas, grzecznych poddanych.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.