Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Częstochowa. Sezon na miejskie rowery. Gdzie wypożyczymy jednoślady?

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Częstochowa. Sezon na miejskie rowery. Gdzie wypożyczymy jednoślady?

Justyna Przybytek

W Gliwicach miejskie rowery już wystartowały, w Katowicach będą dostępne od 1 kwietnia, 18 maja pojawią się w Tychach, a 1 czerwca w Sosnowcu, natomiast wciąż nie wiadomo, kiedy jednoślady uda się wypożyczyć w Bielsku-Białej oraz w Chorzowie.

W tym sezonie miejskie rowerowy po raz pierwszy pojawią się na stałe w Sosnowcu oraz w Chorzowie. W Chorzowie będzie 46 stacji, a przy każdej po 10 rowerów, tyle że nie wiadomo kiedy, bo dopiero przygotowywany jest przetarg w tej sprawie.

Natomiast w Sosnowcu start rowerów miejskich zostanie połączony z budową i oddaniem 
25 kilometrów ścieżek rowerowych. Rowery w liczbie 130 będą dostępne przy dziesięciu stacjach od 1 czerwca. Tego samego dnia dostępna ma być już większość nowych tras.

Pod znakiem zapytania jest uruchomienie wypożyczalni w Bielsku-Białej. Tu rowery miały wrócić po zimowej przerwie 1 kwietnia. Niestety, nie udało się rozstrzygnąć przetargu na uruchomienie systemu. Przez ostatnie cztery lata jego operatorem była firma BikeU. Kontrakt się skończył, ogłoszono nowy przetarg i znów wygrała ta sama firma, tyle że drugi z oferentów – Nextbike – odwołał się od wyników. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do odwołania, a bielski ratusz przetarg unieważnił.

Bez problemów udało się natomiast rozpocząć sezon w Gliwicach. Tu wypożyczalnie rowerów – dziesięć ze 100 jednośladami – Nextbike są dostępne od 1 marca.

Natomiast z początkiem kwietnia rowery dostępne będą w Częstochowie i w Katowicach.

W stolicy aglomeracji tegoroczny sezon rowerowy startuje 1 kwietnia i będzie zdecydowanie najdłuższy, bo zakończy się po szczycie klimatycznym COP 24, czyli w grudniu. To niejedyne „naj” katowickiego systemu, który pod nazwą „City by bike” jest największym w regionie. Koszt jego uruchomienia (partnerstwo miasta z Nextbike i spółką miejską PKM) to 1,2 mln zł.

W ubiegłym sezonie w systemie zarejestrowanych było ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rowery. W tym roku liczba wypożyczeń może wzrosnąć, bo przybędzie rowerów i stacji. Tych uruchomionych na początku kwietnia (miejskich i sponsorskich) będzie ponad 30 z 300 rowerami. Kolejne stacje pojawią się 1 czerwca, wówczas uruchomione zostaną te wybrane w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
W międzyczasie – 18 maja – miejskie rowery pojawią się w Tychach.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Justyna Przybytek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.