Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Oceanarium w Zabrzu. A może jednak w Rudzie Śląskiej?

Czytaj dalej
Dorota Niećko

Oceanarium w Zabrzu. A może jednak w Rudzie Śląskiej?

Dorota Niećko

Dwa oceanaria. To nie żart. Firma, która chce budować w woj. śląskim wielkie oceanarium, kupiła już działkę w Zabrzu. A w Rudzie szykują swoją, bo inwestor zapewnił, że to u nich chce inwestować.

Oceanarium. Szansa na budowę w woj. śląskim rozpala wyobraźnię od wiosny 2017, kiedy to wrocławska firma PFI Global, ta sama, która wybudowała kilka lat temu słynne wrocławskie Afrykarium, ogłosiła, że chętnie wybuduje obiekt u nas. Co więcej, gotowa jest wyłożyć na budowę pół miliona złotych. Na apel odpowiedziało kilka miast. Wśród nich Chorzów, Zabrze i Ruda Śląska.

Dla porównania: koszt budowy wrocławskiego Afrykarium wyniósł ponad 245 milionów złotych. Miesięczny rachunek za prąd: 223 tysiące. Pojemność: 15 mln litrów wody. Liczba gości w 2015: niemal dwa miliony, więcej niż odwiedzało Wawel czy Wieliczkę.

Prócz Wrocławia, w Polsce mamy jeszcze wielkie akwaria w Gdyni, Kołobrzegu czy w stolicy - ale to akwarium z prehistorycznymi zwierzętami stworzonymi w technologii 3D. U nas akwaria, ale „tylko” na 100 tys. litrów wody, są w Palmiarni w Gliwicach. Odwzorowano tu środowisko słodkowodne.

NAJWIĘKSZE AKWARIA NA ŚWIECIE. KLIKNIJ W LINK

Co o inwestycji wiadomo pół roku później? Obserwując poczynania PFI wygląda na to, że powstaną u nas... dwa obiekty. To nie żart. - Wrocławski inwestor deklaruje wolę inwestowania u nas – mówi Krzysztof Meyer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Ruda szykuje już pod inwestycję działkę, między A4 a trasą NS w dzielnicy Ruda. Przeznaczenie: przemysł czasu wolnego.

Gdzie powinno powstać oceanarium?

Tymczasem w sąsiednim Zabrzu, choć urzędnicy są powściągliwi w rozmowie na ten temat, pod pretekstem, że „biznes lubi ciszę”, PFI Global... już działkę ma.

 • Gdzie powstanie oceanarium?
 • Jakie plany ma konsorcjum PFI Global
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Niećko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.