Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pacyfikacja kopalni Wujek: Po 30 latach ujawnił się i mówi: Widziałem dramat na Wujku... Dlaczego tyle lat milczał?

Czytaj dalej
Fot. Marek Janicki
Teresa Semik

Pacyfikacja kopalni Wujek: Po 30 latach ujawnił się i mówi: Widziałem dramat na Wujku... Dlaczego tyle lat milczał?

Teresa Semik

Maturzysta powiadomił świat, co dzieje się w kopalni Wujek. Potem przez lata milczał. Historia pacyfikacji strajkującej kopalni Wujek w stanie wojennym wciąż nas zaskakuje, wciąż przynosi zdumiewające odkrycia. Mimo upływu 36 lat od tych wydarzeń. Poznajemy kolejnych autorów zdjęć, uznawanych dotąd za anonimowych. Jak Marek Janicki. Ciągle jednak najmniej wiemy o bohaterach tych zdjęć.

Kilka dni temu ujawnił się kolejny autor zdjęć, na których są zarejestrowane wydarzenia z pacyfikacji kopalni Wujek. Tomasz Niedziela z Katowic fotografował koncentrację oddziałów wojska i milicji z dachu pobliskiego bloku. Utrwalił to, co działo się na zewnątrz kopalni, gdzie stały czołgi i wozy opancerzone. Widać barykady, które wznieśli strajkujący górnicy, by bronić się przed atakiem sił porządkowych.

Prawdziwą sensację wywołał jednak Marek Janicki, który ujawnił się 30 lat po tych wydarzeniach i powiedział, że on jest autorem najbardziej rozpoznawalnego zdjęcia; chłopaka z cegłą czy kamieniem, który rusza na czołg. W kolejnych sekwencjach filmu widać, jak się rozgląda za czymś na ziemi, a potem rzuci w stronę nadjeżdżającego czołgu. Ta fotografia obiegła świat. Trafiła na cegiełki, z których wzniesiono Pomnik-Krzyż poległych górników. Zdjęcie wyeksponowano też w izbie pamięci kopalni Wujek. Marek Janicki przyznał się do wielu innych zdjęć z 16 grudnia 1981 roku, które przez lata były publikowane i wystawiane z dopiskiem: „autor nieznany”. W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dawnej izbie pamięci poległych górników, jest jego zdjęć 51.

Tuż przed stanem wojennym kupił radziecki aparat Fed, marzenie każdego amatora fotografii i wiózł go z naprawy. Autobus zatrzymała milicja z poleceniem: wysiadać. Dalej więc szedł pieszo w stronę domu w Starej Ligocie. Po drodze była kopalnia Wujek.

Nie pamięta, czy czołgi już stały pod bramą, czy dopiero podjeżdżały. Niemniej na podstawie fotografii, do których się przyznał, można prześledzić przebieg tych zdarzeń. Widać na nich ciężki wojskowy sprzęt, ludzi w mundurach moro. Dziś wiemy, że siły milicji, wspomagane przez pododdziały 25. Pułku Zmechanizowanego z Opola, zaczęły otaczać kopalnię Wujek przed godziną 10.00. Zjawiło się ponad dwa tysiące milicjantów i żołnierzy, 6 plutonów czołgów. O 11.02 padła pierwsza komenda: „Użyj armatek wodnych i wodą oczyść przedpole!”.

Pacyfikacja kopalni Wujek: Po 30 latach ujawnił się i mówi: Widziałem dramat na Wujku... Dlaczego tyle lat milczał?
Marek Janicki To zdjęcie rannego górnika podczas pacyfikacji kopalni Wujek znaliśmy od dawna. 30 lat po zdarzeniu poznaliśmy także jego autora - Marka Janickiego. Ranni w kopalni Wujek nie zabierali dokumentów, żeby ich milicja nie zidentyfikowała w drodze do szpitala, ale pozwolili się sfotografować Janickiemu. Jak on tego dokonał? Historia pierwszych dni stanu wojennego wciąż nas zaskakuje.
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.