Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Justyna Przybytek

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach to centralny plac miasta. Mamy się czego wstydzić

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach
Justyna Przybytek

Centralny plac Katowic wygląda źle - oględnie mówiąc. To, co uchodziło na początku lat 90., dziś, przy milionach zainwestowanych w przebudowę śródmieścia, zwyczajnie razi. Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej wygląda bowiem tak, jakby czas się tu zatrzymał. I, niestety, lepiej nie będzie, bo PKP wycofała się z planów modernizacji tego miejsca.

Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej - często mylony z placem Andrzeja (choć ten znajduje się nieco dalej) - to plac po południowej stronie katowickiej stacji kolejowej. Słynie z paskudnego blaszaka uchodzącego za dworcowy pawilon i najdroższych parkingów w Katowicach (pierwsza godzina - 8 zł, druga - 5 zł). Jest tu też kilka budek z przekąskami, kwiatami i owocami. Do tego postój taksówek i przystanki autobusów i busów. Całość - łagodnie rzecz ujmując - nie zachwyca, tym bardziej w zestawieniu z nową halą dworca kolejowego po drugiej stronie torów.

Co gorsza, wielu podróżnych, którzy przyjeżdżają do Katowic po raz pierwszy, trafia właśnie na ten obskurny plac. Nie jest to najlepsza wizytówka miasta.

PKP od lat zapowiada, że i plac, i pawilon zmodernizuje. Pierwsza przymiarka była już przed przebudową placu Szewczyka w 2010 r. Wówczas zapuszczony pawilon na placu OMP został odnowiony, bo pełnił funkcję dworca tymczasowego. Wyczyszczono okna i posadzkę, wyremontowano puste kasy, otwarto kiosk i stoisko z kawą. Dodatkowo na placu postawiono kilka kontenerów. Prowizorka, ale jak obiecywali kolejarze - tylko „na jakiś czas”. Po otwarciu nowego dworca od strony placu Szewczyka i plac OMP miał przejść generalną przebudowę. Tymczasem prowizorka trwa do dziś.

Jeszcze w 2015 r. spółka Xcity Investment, należąca do Grupy PKP, zapowiedziała przebudowę obskurnego pawilonu, w którym obok dworca miał się mieścić także pasaż handlowy. Dodatkowo na placu zaplanowano niewielki budynek biurowy, a zamiast byle jakich bud stanąć tu miały estetyczne pawilony handlowe. Przedstawiciele spółki zapowiadali, że z przebudową ruszą, gdy znajdą partnera dla tej inwestycji.

Skończyło się na zapowiedziach. Zarząd PKP podjął bowiem decyzję

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Przybytek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.