Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pomnik Pstrowskiego w Zabrzu do dekomunizacji. Są pomysły na to, jak go uratować

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

Pomnik Pstrowskiego w Zabrzu do dekomunizacji. Są pomysły na to, jak go uratować

Arkadiusz Nauka

Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej dotyczy również pomników. Czy Wincenty Pstrowski zniknie z pejzażu miasta? W Zabrzu stoi jego pomnik. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie, aby ulubiony plac w centrum miał być pozbawiony pomnika Wincentego Pstrowskiego.

Pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu - rębacza dołowego z kopalni „Jadwiga”, znanego przodownika pracy, po

Pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu
Pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu

stawiono w Zabrzu w 1978 roku. Stoi na skwerze przy ul. 3 Maja, w centrum Zabrza. Teraz może zniknąć z krajobrazu miasta.

To efekt nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej z 22 czerwca, która zakłada usunięcie obiektów upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Za taką osobę Instytut Pamięci Narodowej uznał właśnie Wincentego Pstrowskiego.

Czy pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu ma zniknąć?

- W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa (pomnika - red.) powinna zostać zmieniona - czytamy na stronie IPN-u.

ROZWIĄŻ QUIZ O JERZYM ZIĘTKU

Zabrzanie murem za Pstrowskim

Z taką interpretacją nie zgadzają się mieszkańcy Zabrza, a także społecznicy i historycy. Po tym, jak w mediach pojawiła się informacja o możliwym usunięciu pomnika Pstrowskiego, w internecie zawrzało.

Na lokalnej facebookowej grupie „Zabrze dla każdego” internauci dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z dekomunizacji pomnika, proponowali też, jak uchronić ten charakterystyczny dla miasta obiekt.

W dalszej części:

 • Co o pomyśle sądzą mieszkańcy
 • Jak ludzie traktują pomnik
 • O fortelu, jaki zastosowało muzeum
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Nauka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.