Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Problemy z gardłem, zatokami, migdałami. I jak leczyć katar

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Agata Pustułka, Anna Sojka

Problemy z gardłem, zatokami, migdałami. I jak leczyć katar

Agata Pustułka, Anna Sojka

Źle leczone zatoki, niewłaściwie zdiagnozowane prowadzą do wielu groźnych następstw. Jesień to czas, gdy często się odzywają i bardzo bolą.

Mówi dr Bogdan Kolebacz, kierujący oddziałem laryngologii i onkologii laryngologicznej w GCM w Katowicach -Ochojcu

Jesień to pora, gdy wszyscy kichamy, kaszlemy, a wirusy i bakterie krążą w powietrzu. Trudno się przed nimi ochronić. Co zrobić, by zminimalizować zachorowania. Czy są jakieś cudowne metody?
Oczywiście cudownych rozwiązań nie ma, ale są pewne zachowania, których przestrzeganie pomoże nam ograniczyć zachorowanie. Przede wszystkim trzeba unikać miejsc, gdzie inni palą papierosy, bo chyba tego, że palić nie wolno, mówić nie muszę. Bierne palenie jest jednak równie groźne. Niezwykle ważne jest też przebywanie w czystym tj. pozbawionym zanieczyszczeń, smogu powietrzu. Z tą sprawą, jak wiemy, dopiero niedawno zaczęliśmy walczyć i jest to bardziej sprawa do załatwienia dla polityków, ale zawsze trzeba przestrzegać, że smog jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla układu oddechowego, ale i krążenie. Nie ma żadnych wątpliwości, że przyczynia się do zwiększonej liczby udarów oraz zawałów, ale też do zaostrzenia chorób układu oddechowego. Wszyscy w ramach obywatelskiego sprzeciwu powinniśmy walczyć ze smogiem.

Czy jak sąsiad pali śmieciami to może mi zaszkodzić?
Nie może, ale szkodzi, co jest potwierdzone wieloma badaniami.

Z badań statystycznych wynika, że co trzeci Polak chorował na ostre zapalenie zatok, a co szósty na przewlekłe zapalenie zatok. Czy ma to związek z naszą strefą klimatyczną, długim okresem jesieni i zimy?
To wina nie tylko naszego klimatu. W wielu krajach problemy z zatokami należą do najczęściej występujących. Amerykanie przeprowadzili badania dotyczące kosztów związanych z tymi zachorowaniami pod kątem absencji w pracy. Okazało się, że w tej klasyfikacji zachorowania na zatoki występują na 3 - 4 miejscu. W Polsce jest podobnie.

Dlaczego tak często chorujemy na zatoki?
Mają na to wpływ czynniki drażniące, ale zwraca się do specjalistów coraz większa liczba pacjentów z alergiami wziewnymi. Z pewnością z jednej strony liczba takich chorych wzrasta, a z drugiej lepsza jest diagnostyka i częściej „wyłapujemy” takich pacjentów. Zatem coraz więcej jest osób z zapaleniami zatok o podłożu alergicznym.

Po co są właściwie są zatoki?
To bardzo ważne miejsce w głowie pełniące istotne funkcje. Do płuc powietrze musi trafić czyste, o właściwej wilgotności i temperaturze. Te optymalne wartości mają zapewnić właśnie zatoki oraz nos.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka, Anna Sojka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.