Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Piotr Sobierajski

Ratował żydowską rodzinę Kleinów. W Auschwitz stał już w kolejce do komory gazowej, ale przeżył. Będzie miał tablicę?

Zbigniew Sielańczyk pokazuje zdjęcie. Są na nim: babcia, ojciec Wiktor, wujkowie Jan, Zenon, Marian, Antoni i dziadek Konstanty Fot. Piotr Sobierajski Zbigniew Sielańczyk pokazuje zdjęcie. Są na nim: babcia, ojciec Wiktor, wujkowie Jan, Zenon, Marian, Antoni i dziadek Konstanty
Piotr Sobierajski

To historia nadająca się idealnie na scenariusz filmowy. Pokazuje, że Polacy nie byli obojętni na losy ludności żydowskiej. Dąbrowianin, Konstanty Sielańczyk próbował ratować rodzinę Kleinów. Mało brakowało, by przypłacił to śmiercią.

Konstanty Sielańczyk trafił do Auschwitz, a potem do obozu w Buchenwaldzie. Na szczęście los go oszczędził. Dziś tamte czasy wspomina jego wnuk Krzysztof Sielańczyk, który zabiega o to, by te wydarzenia zostały upamiętnione i w przestrzeni publicznej pojawiła się np. tablica, która byłaby świadectwem odwagi jego dziadka. Taka tablica w 1988 roku pojawiła się już na budynku Dąbrowskich Zakładów Przemysłu Druciarskiego, ale okazuje się, że dziś trzeba byłoby wykonać nową. Dlaczego? Bo ta poprzednia jest miedziana i powinna być eksponowana w pomieszczeniach, inaczej pewnie znalazłaby się szybko w składnicy złomu.

Ukrywali się za szafą

Rodzina Kleinów należała do bardziej zamożnych w Dąbrowie. Jakub Klein i jego brat byli właścicielami fabryki drutu i łańcuchów. Ich zlecenia wykonywał Konstanty Sielańczyk, który miał firmę budowlaną, cegielnię.

- Dziadek budował Kleinowi hale na terenie zakładu - mówi Zbigniew Sielańczyk.
Wszystko zmieniło się, kiedy do miasta wkroczyli Niemcy. Podczas okupacji Jakub Klein z żoną, córką i synem, musiał się ukrywać.

- Ktoś zabrał ich gdzieś na Staszic. Potem dziadek zdecydował się wziąć ich do domu. To działo się w 1943 r. tu, gdzie siedzimy, przy Kondratowicza 31 - podkreśla Zbigniew Sielańczyk.

W czasie okupacji ul. Kondratowicza nosiła nazwę Bergfreiheitstrasse.

W dalszej części:

 • Gdzie ukrywali się Kleinowie
 • Co zabrali rodzinie Niemcy
 • Czy dzieci Kleinów przeżyły wojnę
Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.