Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Drobik

Rota pierwszą odsłonę miała u nas, w Cieszynie

Rękopis „Roty” przekazany ks. Józefowi Londzinowi, redaktorowi naczelnemu „Gwiazdki Cieszyńskiej”. Fot. Materiały Książnicy Cieszyńskiej Rękopis „Roty” przekazany ks. Józefowi Londzinowi, redaktorowi naczelnemu „Gwiazdki Cieszyńskiej”.
Andrzej Drobik

Być może Maria Konopnicka napisała „Rotę” w Istebnej. Wiersz stał się ważnym elementem walki o polskość i jednym z wielu fenomenów Śląska Cieszyńskiego.

W1908 roku, podczas uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Katolickiej Młodzieży Robotniczej w Cieszynie, doszło do zamieszek i starć pomiędzy polskimi i niemieckimi mieszkańcami miasta. W tych wydarzeniach, które miały miejsce 28 czerwca, przy biernej postawie policji, rannych zostało ponad 20 Polaków. Część historyków twierdzi dzisiaj, że to właśnie te wydarzenia mogły być bezpośrednim bodźcem do napisania przez Marię Konopnicką „Roty”, wiersza, który w następnych latach stał się symbolem walki z germanizacją na ziemiach polskich. Pewne jest natomiast, że „Rota” - co odkryli badacze Książnicy Cieszyńskiej - swoją premierę miała właśnie w Cieszynie, a nie w krakowskim piśmie „Przodownica”, jak do tej pory uznawali historycy.

- „Rota” po raz pierwszy została opublikowana drukiem w „Gwiazdce Cieszyńskiej” 7 listopada 1908 roku - mówi Wojciech Święs z Książnicy Cieszyńskiej.

Wiersz Konopnickiej ukazał się w cieszyńskiej gazecie, wydawanej przez środowisko narodowe z przypisem redakcji: „Wiersz ten napisała i przeznaczyła znana poetka umyślnie dla »Gwiazdki Cieszyńskiej«, chcąc podnieść ducha narodowego w Polakach śląskich, przechodzących obecnie ciężkie chwile”.

Gazeta prowadzona wtedy przez ks. Józefa Londzina, katolickiego duchownego rodem z Zabrzega, wydrukowała zresztą tekst Konopnickiej jeszcze dwukrotnie, w 1910 i w 1918 roku. Zdaniem córki pisarki - Zofii Mickiewiczowej - utwór powstał właśnie na prośbę ks. Józefa Londzina. Część badaczy uważa, że Konopnicka napisała słynny tekst podczas pobytu w beskidzkiej miejscowości Istebna.

To jeden z fenomenów walki o polskość na Śląsku Cieszyńskim, z którymi dzisiaj mierzą się nie tylko lokalni historycy.

Rękopis „Roty” przekazany ks. Józefowi Londzinowi, redaktorowi naczelnemu „Gwiazdki Cieszyńskiej”.
Materiały Książnicy Cieszyńskiej Cieszyńska gazeta publikowała „Rotę” trzykrotnie, w 1908, 1910 (na reprodukcji) i w październiku 1918 roku.
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.