Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ruda Śląska kontra Polska Grupa Górnicza. Miasto nie pozwala na wydobycie węgla w Wirku

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kamila Rożnowska

Ruda Śląska kontra Polska Grupa Górnicza. Miasto nie pozwala na wydobycie węgla w Wirku

Kamila Rożnowska

Spór samorządu Rudy Śląskiej z Polską Grupą Górniczą dotyczy trzech ścian w kopalni Pokój. Miasto nie chce wydobycia w dzielnicy Wirek, więc PGG chce powołać specjalny zespół ekspertów.

Spór między Rudą Śląską i Polską Grupą Górniczą, do której należą wszystkie kopalnie fedrujące na terenie Rudy. Krzysztof Mejer, wiceprezydent miasta, przyznaje, że w dotychczasowej, wzorowej współpracy, coś się „zacięło”.

Ostatnia procedura opiniowania przez miasto 35 ścian, planowanych do uruchomienia przez PGG w latach 2018-2020, okazała się problematyczna. „Zielone światło” samorządowcy dali 32 ścianom, ale ich poważne wątpliwości budzą trzy ściany - czy rzeczywiście wydobycie w Wirku mogłoby grozić katastrofą budowlaną?

Grażyna Dziedzic, prezydent miasta przyznaje, że decyzja o negatywnym zaopiniowaniu tych planów łatwa nie była.

- W sytuacji, gdy realne jest zniszczenie praktycznie całej dzielnicy, musiałam podjąć taką decyzję - tłumaczy.

Zdaniem związkowców brak zgody na uruchomienie tych ścian będzie skutkować skróceniem okresu działalności tej kopalni.

Dodajmy: kopalni, która do niedawna była jednym z najczęściej wymienianych zakładów do zamknięcia. Jej część powierzchniowa już została przekazana do likwidacji. Było to możliwe dzięki połączeniu dołowemu z kopalnią Bielszowice, gdzie transportowany jest cały urobek z Pokoju.

Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić - brak zgody na uruchomienie tych trzech ścian sprawi, że kopalnia może pracować o rok krócej w planowej, kilkunastoletniej perspektywie.

- Nie wiem, dlaczego pani prezydent dokonała zwrotu o 180 stopni i chce utrudnić życie największemu pracodawcy w mieście, dzięki któremu na dobrą sprawę współczesna Ruda Śląska w ogóle funkcjonuje - zastanawia się jeden ze związkowców, cytowany - anonimowo - w miesięczniku Solidarności Górniczej.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamila Rożnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.