Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Skauci. Co się zmieniło po nawałnicy

Czytaj dalej
Fot. Skauting Jurajski
Paulina Musialska

Skauci. Co się zmieniło po nawałnicy

Paulina Musialska

Skauting i harcerstwo nie tracą popularności wśród dzieci i młodzieży. I są symbolem tradycyjnych wartości. Drużynowi wierzą, że tragedia na obozie w Suszku, gdzie podczas nawałnicy zginęły dwie nastolatki, tego nie zmieni

Tegoroczne wakacje na długo zapadną w pamięci nie tylko harcerzy i skautów, ale całego polskiego społeczeństwa. Trudno będzie zapomnieć tragedię, która wydarzyła się w sierpniu w Suszku, w powiecie tucholskim. Nawałnica zaskoczyła harcerzy na obozie w lesie. Zginęły dwie nastoletnie harcerki.

Czy ten wypadek może mieć wpływ na dalszą przyszłość tego typu wyjazdów? Według druha Piotra Pałęgi, drużynowego 1. Zawierciańskiej Drużyny Skautowej, nie powinno odbić się to negatywnie na obozach skautingowych. A dzieci i młodzież muszą być bezpieczne podczas tego typu wyjazdów.

- Informacje o wypadku niedaleko Suszka dotarły do nas dwa dni przed naszym obozem. Doskonale pamiętam ten poranek. Jednym uchem słuchałem nowych informacji napływających z miejsca tragicznych wydarzeń, a w drugim rozbrzmiewał dźwięk telefonu i komunikatorów. To były telefony i wiadomości od naszych wystraszonych zastępowych oraz skautów - opowiada druh Piotr Pałęga. - To, co wydarzyło się podczas tamtego obozu harcerskiego, było tragedią. W pierwszej kolejności rodzin i bliskich zmarłych oraz poszkodowanych. W drugiej kolejności dla całej społeczności harcerskiej. Nie możemy jednak dać się sparaliżować przez strach i lęk - uważa.

W tej drużynie został wydany specjalny rozkaz, który wprowadzał trzydniową żałobę. Ponadto zostały poczynione kroki dodatkowo zabezpieczające obóz. Zgłoszono numer komendanta do ogólnopolskiego systemu ostrzegania, przeprowadzono próbną ewakuację oraz wystosowano pismo do wójta gminy Kroczyce o udostępnienie remizy OSP w Podlesicach jako miejsca ewentualnej ewakuacji obozu.

- Ktoś może powiedzieć, że „mądry Polak po szkodzie” - przyznaje Pałęga. - Myślę, że rodzice skautów zauważyli nasze starania i zaangażowanie. Docenili je i zaufali nam. Na obozie w Podlesicach pojawili się wszyscy zapisani na niego skauci. W związku z tym nie obawiamy się zmniejszenia zainteresowania wyjazdami na obozy i biwaki wśród dzieci. Czujemy jednak większy ciężar odpowiedzialności - dodaje.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Musialska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.