Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Śląski język regionalny: piąte podejście. Dzisiaj do Sejmu trafi projekt ustawy o śląskim języku regionanym

Czytaj dalej
Fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Marcin Zasada

Śląski język regionalny: piąte podejście. Dzisiaj do Sejmu trafi projekt ustawy o śląskim języku regionanym

Marcin Zasada

Czy język śląski zostanie uznany za język regionalny taki sam jak kaszubski? Posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej zapowiada kolejną batalię o śląski język regionalny. Dzisiaj do Sejmu trafi projekt ustawy. Poprzednie próby były trudne i nieudane. Teraz będzie trudniej.

Dziś Nowoczesna zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy dający śląskiej godce status języka regionalnego. To piąte podejście do tego tematu w parlamencie - po czterech poprzednich klęskach. Jeśli dodamy, że tym razem szanse na sejmową większość są jeszcze mniejsze niż wcześniej, otrzymamy odpowiedź na pytanie, jakie nadzieje wiązać z tą inicjatywą.

ZOBACZ WIDEO
ZAPIS DEBATY SEJMOWEJ 8.1.2018 WS. UZNANIA ŚLĄSKIEJ GODKI ZA JĘZYK REGIONALNY

Zaczęło się 11 lat temu

Kaszubi co roku otrzymują z budżetu państwa ok. 80 mln zł na ochronę własnej mowy. Ślązacy o to samo upominają się od ponad dekady. Bezskutecznie, choć język regionalny to tylko kategoria polityczna, stworzona na potrzeby takich regionów i kultur jak Śląsk. I tylko polityczna wola potrzebna jest, by uznać, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które warto objąć ustawową opieką. Oznaczałaby ona budżetowe pieniądze na nauczanie śląskiego w szkołach, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów w mediach czy ochronę miejsc ważnych dla śląskiej kultury.

Czy śląska godka powinna być uznana za język regionalny?

- W czasach komunistycznych język śląski był ze szkół rugowany. Tak naprawdę ta ustawa jest ustawą dekomunizacyjną, która mówi, że Polska jest krajem otwartym, Polska szanuje tożsamości i wrażliwości swoich obywateli - mówiła w poniedziałek w Sejmie posłanka Monika Rosa, liderka Nowoczesnej na Śląsku, która stoi za najnowszą inicjatywą uznania godki za język regionalny.

Podobne argumenty powtarzają się w tej dyskusji od jedenastu lat. W 2007 r. o oficjalizację śląszczyzny walczył z trybuny sejmowej poseł Krzysztof Szyga. „W imieniu wszystkich środowisk regionalnych na Śląsku chciałbym zapewnić o staraniach, jakie będą podejmowane w celu zmiany centralistycznego podejścia do języka i kultury, jakie obecnie wbrew naszej tradycji i historii występuje w Polsce” - podkreślał w parlamencie. Do śląskich racji nie przekonał jednak sejmowej większości.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Vermo Bianco

Po wczorajszych występach tzw. opozycji w Sejmie w sprawie aborcji marnie
to widzę, chyba że intuicja dra Gorzelika go nie zawiedzie, czego Jemu,
wszystkim Nam Ślązakom, a także sobie osobiście życzę.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.