Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Smog spowija Ustroń, miasto uzdrowisko. Ludzie mają dość. Normy stężenia pyłu PM10 przekroczone o 700 proc.

Czytaj dalej
Andrzej Drobik

Smog spowija Ustroń, miasto uzdrowisko. Ludzie mają dość. Normy stężenia pyłu PM10 przekroczone o 700 proc.

Andrzej Drobik

Ustroń - popularne śląskie uzdrowisko - powinno przyciągać turystów i kuracjuszy czystym powietrzem. Tymczasem panuje tu wielki smog. Smog w Ustroniu w minioną sobotę bił rekordy. Norma stężenia pyłu zawieszonego PM10 została przekroczona siedem razy.

Smog w Ustroniu

- My chcemy po prostu żyć i wychowywać dzieci w czystym powietrzu, bez zanieczyszczeń. Miasto musi podjąć serię konkretnych działań, żeby skutecznie walczyć ze smogiem - mówi Magda Koc, jedna z założycielek nieformalnej grupy Ustroński Alarm Smogowy.

Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia, zapewnia, że już teraz miasto działa wielotorowo i podjęło walkę ze smogiem w uzdrowisku.

- Są już działania w zakresie edukacyjnym i informacyjnym, organizowane dzięki rozmowom z Ustrońskim Alarmem Smogowym. Z drugiej strony, przy pomocy Straży Miejskiej prowadzimy kontrole kotłów w Ustroniu, a z trzeciej - kontynuujemy akcję związaną z wymianą kotłów na bardziej ekologiczne - mówi burmistrz Ustronia.

Mimo to, w zimowe dni, przy bezwietrznej pogodzie, sytuacja wygląda fatalnie.

- W sobotę poszłam pod Małą Czantorię. Musiałam wrócić ze spaceru po 20 minutach, bo powietrze, nawet w górach, było nie do zniesienia. Nawet śnieg był brudny i szary - mówi Justyna Szczepańska, mieszkanka Ustronia.

Pozostaje pytanie, czy działania samorządu wystarczą, żeby pokonać smog w uzdrowisku. W innym wypadku może ono utracić ten status?

W sobotę w Ustroniu czujnik smogu, zlokalizowany w uzdrowiskowej dzielnicy miasta - na Zawodziu, zanotował rekordowe przekroczenie normy pyłków zawieszonych PM10. Przy normie na poziomie 50 mikrogramów na metr sześcienny stężenie w sobotę przekroczyło 350 mikrogramów.

W dalszej części:

 • Co, zdaniem władz miasta, decyduje, że w Ustroniu jest smog
 • Ile osób podpisało się pod petycją do władz i dlaczego nie została ona przyjęta
 • Z którymi uzdrowiskami przegra Ustroń
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.