Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

To już koniec reumatologii w Uzdrowisku Goczałkowice. NFZ wydał wyrok na 160-letnie uzdrowisko

Z leczenia w oddziale reumatologicznym Uzdrowiska Goczałkowice korzysta rocznie ok. 950 pacjentów. Głównie to osoby starsze Fot. jolanta pierończyk Z leczenia w oddziale reumatologicznym Uzdrowiska Goczałkowice korzysta rocznie ok. 950 pacjentów. Głównie to osoby starsze
Agata Pustułka

Oddział reumatologii w Uzdrowisku Goczałkowice prawdopodobnie za trzy miesiące przestanie istnieć. 950 pacjentów, których leczy się tu rocznie, będzie musiało szukać innych szpitali. Znacznie pogorszy się sytuacja finansowa całej placówki.

Uzdrowisko Goczałkowice działa ponad 160 lat, oddział reumatologiczny prawie 70.

- Przeżyliśmy dwie wojny światowe, a możemy nie przeżyć reform w ochronie zdrowia i NFZ - mówi prezes zarządu, Tomasz Niesyto.

Likwidacja oddziału oznacza utratę przychodów w wysokości 3 mln zł rocznie i walkę o przeżycie całego uzdrowiska, bo jego sytuacja finansowa od dawna oznacza konieczność zaciskania pasa.

- Obiecuję, nie poddamy się łatwo. Będziemy walczyć - zaznacza prezes Niesyto. A jest o co, bo placówka zalicza się do największych pracodawców w okolicy, zatrudniając prawie 300 osób. Po likwidacji oddziału muszą nastąpić zwolnienia. - Najgorsze jest jednak to, że pozbawia się Ślązaków dostępu do świadczeń, na które mogło liczyć kilka pokoleń osób ciężko chorych, szczególnie byłych górników, hutników czy energetyków, ufających naszym metodom i ich skuteczności - dodaje Niesyto.

Ci starsi często ludzie będą musieli szukać pomocy w innych ośrodkach zakontraktowanych przez Fundusz.

Zarząd spółki wysłał pismo do wszystkich, którzy mogą zdecydować o losie oddziału: NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów. Dokument podpisały wszystkie związki zawodowe działające w uzdrowisku, bo wiedzą, że to obrona wielu miejsc pracy.

Wcześniej śląski NFZ wysłał do Goczałkowic stanowcze pismo.

Dalej piszemy:

 • co na to śląski NFZ,
 • czy jest szansa na uniknięcie likwidacji oddziału.
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.