Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Trwa remont dworca w Wodzisławiu. Za dwa lata ma być ładny i funkcjonalny [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat

Trwa remont dworca w Wodzisławiu. Za dwa lata ma być ładny i funkcjonalny [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat

Ruszył gruntowny remont dworca w Wodzisławiu Śl. Kosztem 7 mln zł wkrótce ma stać się architektoniczną perełką Wodzisławia Śląskiego.

Pobazgrane farbami boazerie pamiętające PRL, brudne okna, a w końcu zamknięty na przysłowiowe cztery spusty. Tak do niedawna prezentował się wodzisławski dworzec kolejowy. Ale wkrótce i o tym zapomnimy. Ruszyła jego gruntowna przebudowa. Po jej zakończeniu nie będzie się czego wstydzić, będzie to wizytówka miasta.

Budynek został odgrodzony, a tuż przy jego ścianach zamontowano rusztowania na których można dostrzec robotników. Prace prowadzone są wewnątrz i na zewnątrz budynku.

- Pokrótce musimy prawie ten dworzec zburzyć, żeby potem zbudować go na nowo. Usuniemy zaszłości, które przez wiele lat ten piękny budynek oszpecały. Wizytówką tego dworca będzie ceglana elewacja - podkreślał przy podpisaniu umowy na zadanie Paweł Chalecki, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa Dombud, wykonawcy przebudowy wodzisławskiego dworca.

Każdego dnia robotnicy z obiektu wyciągają pełne wiadra gruzu. Skuto też znaczną część elewacji, która kryła czerwoną cegłę. Robotnicy zerwali też pozostałości po starym i przeciekającym dachu. Ściągnięto tablicę upamiętniającą ofiary marszów śmierci, na której można przeczytać: „W styczniu 1945 roku w czasie tragicznej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na trasie kolejowej w Wodzisławiu Śląskim hitlerowcy zamordowali 30 więźniów oświęcimskich. Cześć ich pamięci”.

Bo to m.in. na wodzisławskim dworcu kończył się pieszy etap marszu wycieńczonych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przypomnijmy, z wodzisławskiej stacji kolejowej w dniach 21-23 stycznia 1945 r. wyruszyły pociągi w kierunku obozów koncentracyjnych: Gross-Rosen, Buchenwald, Bergen-Belsen, Mathausen, Ravensbrück i Sachsenhausen, w których wysłano ponad 20 tys. ludzi.

W dalszej części:

 • Co stanie się z tablicą i obrazem
 • Ile ma kosztowac remont i kiedy się zakończy
 • Co powstanie w pobliżu dworca
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.