Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tomasz Szymczyk

W Jaworznie kolej buduje wiadukty, by przyspieszyć pociągi do Krakowa WIDEO

Dwa przęsła przyszłego wiaduktu stoją już na ul. Bukowskiej. Pomiędzy nimi będą ułożone nowe tory linii Katowice - Kraków Fot. TOS Dwa przęsła przyszłego wiaduktu stoją już na ul. Bukowskiej. Pomiędzy nimi będą ułożone nowe tory linii Katowice - Kraków
Tomasz Szymczyk

Kolejarze przebudowują dworzec w Szczakowej, powstają wiadukty i kładki nad torami. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii Katowice- Kraków, a dostosowanie jej do prędkości 160 km/h skróci czas przejazdu między tymi miastami.

Zły stan torowisk i wynikająca zeń niska prędkość pociągów i długi czas przejazdu przez lata odstraszały pasażerów z korzystania z połączeń na linii kolejowej Katowice - Kraków Główny. Za kilka lat ma się to zmienić, bo prace ruszyły wreszcie z kopyta. Toczą się aktualnie m.in. między Krzeszowicami a Krakowem-Łobzowem i między Trzebinią a Jaworznem-Szczakową. Prace trwają na stacjach w Szczakowej i Ciężkowicach. Trwa również budowa wiaduktów nad torami kolejowymi na ul. Bukowskiej, na ul. ks. Mroczka oraz w Balinie w powiecie chrzanowskim.

- Na stacji Jaworzno Szczakowa odbywają się prace związane z przebudową peronów nr 2 i nr 3 i obiektów inżynieryjnych. Perony zostaną podwyższone, co znacznie ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dojście na perony zapewni przebudowywane przejście pod torami. Zostanie wyposażone w dwie windy (od strony miasta i na peron 2). Ponadto na peronach zostaną zamontowane nowe 200-metrowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Będzie nowe nagłośnienie i wizualna informacja dla podróżnych. Stacja w Jaworznie-Szczakowej oraz przystanki osobowe w Jaworznie-Ciężkowicach i Balinie będą przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK.

W prace prowadzone przez kolej włącza się również miasto, które przy dworcu w Szczakowej postawi Miejskie Centrum Integracji Transportu, w którym pasażerowie będą się przesiadać z autobusów na pociągi.

Z prowadzonych prac cieszą się nie tylko pasażerowie pociągów, ale również kierowcy.

W dalszej części:

 • Gdzie powstają wiadukty, a gdzie nasypy
 • Kiedy planowane jest zakończenie prac
 • Gdzie będzie lokalne centrum sterowania
 • Jak często będą kursować pociągi do Krakowa
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.