Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Radosław Konczyński

Władze Malborka nie usuną działa ani pomnika z gwiazdą

Działo samobieżne ISU-122 według władz Malborka nie jest pomnikiem Fot. Radosław Konczyński Działo samobieżne ISU-122 według władz Malborka nie jest pomnikiem
Radosław Konczyński

31 marca mija termin usunięcia z przestrzeni publicznej pomników propagujących ustroje totalitarnem według znowelizowanej tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Władze Malborka nie zamierzają pozbywać się ani działa samobieżnego, ani pomnika Armii Czerwonej.

Właścicielom terenów, na których stoją pomniki, kończy się czas na zastosowanie się do zapisów znowelizowanej ustawy zakazującej propagowania ustrojów totalitarnych. W Malborku jednym z - teoretycznie - spornych obiektów mogłoby być działo samobieżne ISU-122 ustawione w 1965 r. na postumencie na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej.

 • Czy czołg to pomnik?
 • Czy należy go zdekomunizować?
 • Jakie mają argumenty samorządowcy?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Radosław Konczyński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mkwap12

Czy pomnik wdzięczności za wyzwolenie stanowi propagandę ustroju totalitarnego? Otóż
dwa te słowa: wdzięczność i propaganda, znaczeniowo są bardzo odległe od siebie i utożsamianie ich jest wielkim błędem generującym poważny konflikt. Młodszych
czytelników informuję, że w GG dla Polaków Hitler dopuszczał maksymalne wykształcenie 5 klas podstawówki!
Już tylko z tego - poza gettami, obozami koncentracyjnymi
i innymi "urokami" którymi nas raczył Hitler było jasne
po której stronie ma stanąć Polak. Ale wybór ten w najmniejszym stopniu nie oznaczał wyboru ustroju totalitarnego - w szczególności jego propagowania.
Umiarkowanie trzeba więc zachować nie tylko w jedzeniu
i piciu ale też - a może i przede wszystkim - przy ferowaniu
tak niesprawiedliwych sądów jak np. ten dotyczący działa
samobieżnego ISU-122 po przyjechaniu którego otworzyły się przed nami nie tylko szkoły średnie ale także i wyższe
z uniwersytetami włącznie.
PS. Tekst ten nie stanowi bynajmniej pochwały tego drugiego "dobrodzieja" jakim był - J. Stalin. Obaj byli
jedno warci.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.