Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marlena Polok-Kin

Woonerf w Gliwicach. Deptak i ulica w jednym

Tak będzie wyglądała ulica Wieczorka w Gliwicach Fot. Projarch Gliwice Tak będzie wyglądała ulica Wieczorka w Gliwicach
Marlena Polok-Kin

Wiosną ul. Wieczorka w Gliwicach stanie się nową przestrzenią komunikacyjno-wypoczynkową w mieście. Czy sprawdzą się u nas łódzkie inspiracje? Woonerf w Gliwicach może się spodobać.

Położona na osi dwóch kościołów, na wyciągnięcie ręki od gliwickiego Rynku, ulica Wieczorka dziś to głównie drogowy bypass. Ma jednak potencjał - i te 250 metrów szerokiej, coraz chętniej wypełnianej przez kupców i handlowców ulicy - zmieni się za sprawą niderlandzkiego słowa woonerf.

Gliwice sięgają po sprawdzone rozwiązanie, które funkcjonuje m.in. na kilku ulicach w Łodzi. Na pomysł wpadli architekci z gliwickiej pracowni Projarch, którzy nieopodal gliwickiego Rynku mają pracownię. Zaproponowali miastu stworzenie tzw. woonerfu. - Ulica Wieczorka zostanie przekształcona w podwórzec, który będzie przestrzenią przyjazną dla wszystkich użytkowników - mówi Damian Kałdonek, właściciel gliwickiej firmy Projarch, pomysłodawca projektu.

- Największym problemem może być nauka wspólnego użytkowania przestrzeni, z której będą korzystać piesi i zmotoryzowani oraz rowerzyści. Ale mamy nadzieję, że będziemy bezpiecznie korzystać z nowego rozwiązania - dodaje Damian Kałdonek. Ta firma także będzie miała nadzór autorski nad wykonaniem.

Jak podkreśla Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, władze miasta zainteresowały się propozycją architektów i postanowiły o jej realizacji z miejskiego budżetu. W marcu ma być gotowa. Koszt to 500 tys. złotych. Przez dwa lata gliwiccy architekci, którzy mają blisko Rynku swoją pracownię, wsłuchiwali się w opinie mieszkańców, rozmawiali ze znajomymi. Spotykali się także z władzami miasta. Obserwowali ulicę, która - ich zdaniem - ma wielki i niewykorzystany potencjał.

W dalszej części:

 • Kto ma współtworzyć tę przestrzeń
 • Jakie elementy pojawią się na Wieczorka
 • Jakie rośliny tu zobaczymy
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Polok-Kin

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.