Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paulina Musialska

Zawiercie: mieszkańcy chcą referendum w sprawie budowy kopalni cynku i ołowiu

Na Jurze prowadzone były liczne odwierty. Oprócz Zawiercia pod uwagę brane są także, jako lokalizacja kopalni, Ogrodzieniec, Poręba i Łazy Fot. Monika Ziok Na Jurze prowadzone były liczne odwierty. Oprócz Zawiercia pod uwagę brane są także, jako lokalizacja kopalni, Ogrodzieniec, Poręba i Łazy
Paulina Musialska

W Zawierciu wraca sprawa budowy kopalni cynku i ołowiu. Zawiązał się komitet referendalny w sprawie budowy tej kopalni. Jego członkowie chcą poznać opinię mieszkańców w sprawie tej kontrowersyjnej inwestycji.

Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich lat. Inwestycja ma wielu zwolenników i przeciwników. Grupa kilkunastu osób postanowiła sprawdzić opinię mieszkańców. Chce przeprowadzić referendum.

Do zawierciańskiego Urzędu Miejskiego wpłynęło powiadomienie o zawiązaniu Komitetu Referendalnego w tej sprawie. Wskazano także 16-osobowy skład. Są w nim: Tomasz Dudek (pełnomocnik), Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski.

- Celem referendum jest uzyskanie informacji, czy mieszkańcy miasta Zawiercie są zwolennikami czy przeciwnikami budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. W tym miasta Zawiercie oraz sąsiednich gmin - czytamy w piśmie podpisanym przez Tomasza Dudka, pełnomocnika inicjatora referendum.

Władze miasta na razie odnoszą się do dokumentu z wyraźną rezerwą. Trwa analiza dokumentu.

- Otrzymaliśmy dokument w ubiegły piątek, więc sprawa jest bardzo świeża. Analizujemy go i odniesiemy się do niego w niedalekiej przyszłości - przekazał Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Komitet Referendalny musi otrzymać informację o liczbie podpisów mieszkańców, które musi zebrać w celu przeprowadzenia referendum. Z informacji przekazanych przez zawierciański Urząd Miejski wynika, że na dzień 31 marca uprawnionych do głosowania jest 40 tys. 617 osób. Komitet referendalny będzie musiał zebrać podpisy 10 proc. mieszkańców. Oznacza to, że na liście muszą podpisać się 4062 osoby. Następnie zostaną zweryfikowane pod względem formalnym.

Jeśli wszystko będzie w porządku, to prezydent musi wyznaczyć termin referendum. Głosowanie będzie ważne, jeśli do urn pójdzie 30 proc. osób uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że w referendum musi wziąć udział 12 185 osób.

Ile może kosztować przeprowadzenie referendum w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu? Nieoficjalnie mówi się o kwocie sięgającej nawet 100 tys. złotych.

W dalszej części:

 • Na co dokładnie potrzebne są tak duże pieniądze
 • Co na to stowarzyszenie, które kopalni nie chce
 • Ile miejsc pracy obiecywał inwestor
Pozostało jeszcze 37% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Musialska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.