Krzysztof Ogiolda

Wiara i Kościół: Rodzice Jana Pawła II mogą trafić na ołtarze

Wiara i Kościół: Rodzice Jana Pawła II mogą trafić na ołtarze
Krzysztof Ogiolda

Sto lat temu - 18 maja 1920 urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. 7 maja 2020 roku w tym samym mieście rozpoczął się proces beatyfikacyjny jego rodziców Emilii z Kaczorowskich i Karola seniora.

Sesja dwóch trybunałów kanonicznych rozpoczynająca dwa osobne procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II odbyła się w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

- Jako sekretarz papieża wiele razy słyszałem od niego, że miał świętych rodziców - mówił podczas tej uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. - W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia Karol i Emilia Wojtyłowie stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina.

Nie ma wątpliwości, że pamięć o rodzicach była dla Karola Wojtyły ważna. Przez niemal cały pontyfikat na jego biurku stało ich zdjęcie. Ale o ile o ojcu wypowiadał się często i chętnie, o mamie, która zmarła, gdy miał 9 lat, prawie wcale. W 1939 roku - dziesięć lat po jej śmierci - poświęcił jej wiersz zaczynający się od słów „Nad Twoją białą mogiłą”, a jako papież zanotował o mamie takie pamiętne zdanie:

- Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.