Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Widać efekt 500 PLUS

Widać efekt  500 PLUS
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

W tym roku w Łodzi urodziło się już blisko 5500 dzieci W całym ubiegłym roku 6143 Według położników, wzrost liczby urodzeń to skutek programu 500+

Najmłodsze mieszkanki naszego miasta, które w zeszłym roku trafiły na porodówkę, nie miały jeszcze 14 lat. W 2016 r. mamami zostały dwie tak młode dziewczynki - wynika z opublikowanych właśnie danych demograficznych dotyczących podsumowania ubiegłego roku. Ale mamami zostały również panie 49-letnie. Ośmioro dzieci urodziły łodzianki w wieku od 45 do 49 lat. Natomiast w szpitalach pod Łodzią w ubiegłym roku na porodówkę trafiły dwie panie w wieku 50 plus (w całej Polsce takie mamy były tylko cztery). To oczywiście skrajności, choć ze statystyk wynika, że mieszkanki naszego miasta nadal rodzą później, niż chcieliby lekarze położnicy. Najczęściej mamami zostają panie w wieku od 30 do 34 lat. Kobiety z tej grupy wiekowej urodziły w ub. r. 2356 maluszków.

W naszym województwie w ubiegłym roku na świat przyszło 339 par bliźniąt (najczęściej rodziło się dwóch chłopców, nieco rzadziej dwie dziewczynki). Cztery razy (w tym trzy razy w samej Łodzi) urodziły się trojaczki. Trzy razy na świat przyszło dwóch chłopców i dziewczynka, a raz trzy dziewczynki.

Z opublikowanych danych wynika, że dzieci w naszym mieście rodzą dwa razy częściej mężatki niż kobiety stanu wolnego. Na statystyczną mieszkankę Łodzi w wieku rozrodczym (od 15. do 49. roku życia) przypada 1,25 dziecka. Nie gwarantuje to zastępowalności pokoleń. Aby tak było, na statystyczną kobietę powinno przypadać co najmniej 2,10 dziecka. Z danych wynika również, że w ubiegłym roku częściej rodzili się chłopcy niż dziewczynki. Pary żyjące w związkach pozamałżeńskich także częściej zostawały rodzicami chłopca niż dziewczynki.

Urodzone w naszym województwie maluszki ważą najczęściej od 3000 do 3499 g. Aż 18 dzieci ważyło jednak ponad 5 kg, a 269 - od 4,5 do 4,99 kg. Najdłuższe mierzyły 65 cm.

Na drugim biegunie znalazły się urodzone przedwcześnie „okruszki”. Poniżej kilograma ważyło 85 noworodków, w tym poniżej 600 g aż 14. Dziewięcioro mierzyło mniej niż 25 cm.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.