Wiek nie gra roli w tańcu - wiedzą o tym seniorzy z Żor [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Szymon Kamczyk

Wiek nie gra roli w tańcu - wiedzą o tym seniorzy z Żor [ZDJĘCIA]

Szymon Kamczyk

Zaledwie cztery lata wystarczyły dwóm parom z Żor, aby nauczyć się tańca towarzyskiego w dwóch stylach: standardowym i latynoamerykańskim od podstaw i podbijać parkiety turniejów tanecznych w całej Polsce. Małgorzata Niemiec i Ryszard Wesołowski oraz małżeństwo Karoliny i Ludwika Glanertów pokazują, że każdy wiek jest dobry na rozwój życiowej pasji.

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Żorach. W 2012 roku decyzją zarządu wprowadzono do harmonogramu zajęcia tańca towarzyskiego. Ich instruktorką została Agnieszka Szewczyk, związana z tańcem towarzyskim od kilkunastu lat. Od roku pary taneczne z żorskiego UTW stały się członkami Polskiego Towarzystwa Tanecznego. - Od 2012 roku każdy rok akademicki kończył się pokazem grupy tanecznej. Pani Agnieszce udało się zebrać chętnych i zaszczepić w nich pasję - wspomina Małgorzata Niemiec. Przez spotkania grupy tanecznej przewinęło się już sporo osób. Tancerze w 2015 roku zostali zachęceni do wzięcia udziału w turnieju o puchar prof. Mariana Wieczystego dla grup senior i hobby. - Strasznie się bali, bo był to pierwszy ich turniej. Turnieje o puchar prof. Wieczystego to najpopularniejsze wydarzenia w świecie tanecznym. Kilka lat temu seniorzy podjęli temat ich dyskryminacji w środowisku tanecznym, co dziś jest już przeszłością. Efektem tych dyskusji stała się organizacja turnieju Wieczystego w Nowym Targu jako impreza cykliczna powtarzana corocznie w styczniu specjalnie dla grupy seniorskiej. Przyjeżdża na niego wiele par z całego kraju, dlatego postanowiłam zachęcić także naszych tancerzy do wzięcia udziału - wyjaśnia Agnieszka Szewczyk.

Choć Małgorzata Niemiec, Ryszard Wesołowski oraz państwo Glanertowie są w wieku 55+, nie są najstarszymi tancerzami, jacy uczestniczą w turniejach. - Są pary grubo po 70-tce, które pokazują na parkiecie niesamowity poziom. Cieszę się, że udało mi się namówić nasze pary do turniejów, które mobilizują i także uczą. Pojechali na ten pierwszy turniej i przywieźli pierwszy medal. Był to medal brązowy w kategorii senior hobby w tańcach latynoamerykańskich - mówi Agnieszka Szewczyk.

Wyjazd na drugi turniej był już łatwiejszy, a nasi tancerze wystartowali zarówno w tańcach latynoamerykańskich, jak i standardowych. Z kolei w 2016 roku pary wzięły udział w różnych turniejach, m.in. w Krakowie i Bieruniu. Zwieńczeniem pracy był udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Grand Prix Polski Seniorów w Gliwicach, na którym para Niemiec-Wesołowski zdobyła srebro w tańcach latynoamerykańskich i brąz w tańcach standardowych, a Glanertowie w obu kategoriach uplasowali się tuż za podium. - Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym UTW w Polsce, będącym członkiem Polskiego Towarzystwa Tanecznego. To uprawnia nas do udziału w większej liczbie turniejów. Ciężko było uzyskać te uprawnienia, bo środowisko taneczne jest dość hermetyczne. Dzięki przychylności zarządu UTW oraz samych słuchaczy, zyskaliśmy zgodę i fundusze by się członkiem wspierającym Polskiego Towarzystwa Tanecznego - stwierdza Ryszard Wesołowski.

Obecnie na zajęcia tańca towarzyskiego uczęszcza w Żorach ponad 20 osób.Dla seniorów z Żor ruch to podstawa, a składka członkowska - to tylko 7 zł miesięcznie - pozwala na udział we wszystkich zajęciach. Cały uzyskany w ten sposób dochód przeznaczany jest na pokrycie kosztów. Podczas gdy małżeństwu Karoliny i Ludwika Glanertów jest łatwiej, bo od lat tworzą udany związek, pozostałe pary musiały zdać się na wyrozumiałość drugich połówek. - Musimy podziękować naszym małżonkom za tę wyrozumiałość dla naszej pasji. Cieszymy się, że przyjmują to na chłodno - śmieje się Małgorzata Niemiec. Warto dodać także, że Ryszard Wesołowski w ubiegłym roku został uhonorowany tytułem Wolontariusza Roku, za swoje zaangażowanie w kwestie ochrony środowiska i współorganizację ekologicznego projektu.

Żorski UTW brał udział w plebiscycie Dziennika Zachodniego na najsympatyczniejszy UTW w województwie. Głosowanie zakończyło się w ubiegłym tygodniu. Nasi reprezentanci znaleźli się na wysokim 7. miejscu, zdobywając 920 głosów. Wygrał uniwersytet z Będzina, na który oddano 2650 głosów.

Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.