Teresa Semik

„Wiele demonów” Jerzego Pilcha w Teatrze Śląskim w Katowicach

„Wiele demonów” Jerzego Pilcha w Teatrze Śląskim w Katowicach Fot. TEATR ŚLĄSKI / PRZEMYSŁAW JENDROSKA
Teresa Semik

Teatr Śląski sięgnął po mroczną, ale i pełną humoru powieść pt. „Wiele demonów”, napisaną przez urodzonego w Wiśle Jerzego Pilcha. Generalnie jednak demony trzymają się z daleka katowickiej sceny, bo artystyczne sukcesy jej nie omijają.

Teatralny kryminał „Wiele demonów” reżyseruje Jacek Głomb, a premiera w Teatrze Śląskim już 19 stycznia. Jest to w ogóle pierwsza inscenizacja prozy Jerzego Pilcha na Górnym Śląsku.

Akcja powieści dzieje się na ukochanym przez autora Śląsku Cieszyńskim, w połowie ubiegłego wieku. To tam trwa odwieczna wojna „lutrów” z katolikami. Powieść ukazała się w 2013 roku. Jest pełna zaskakujących zdarzeń, intryg i humoru.

Reżyser Jacek Głomb nie ukrywa swojej fascynacji twórczością Jerzego Pilcha. Katowicki spektakl będzie piątym, który przygotował według jego prozy i, jak dodaje, przygotował go – w duchu Pilcha.

– Pilch jest mistrzem ironii, dowcipu, żartu, ale najciekawsza w tej twórczości jest dla mnie lokalna społeczność – mówi reżyser. – Pilch umieścił akcję „Wielu demonów” we wsi Sigła, a sigła w gwarze wiślańskiej znaczy bagno, podmokły teren. Więc wszystkie tropy prowadzą nas do Wisły, do innych jego książek.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.