Wiele głosów słychać już za uniwersytetem w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Katarzyna Piojda

Wiele głosów słychać już za uniwersytetem w Bydgoszczy

Katarzyna Piojda

Trzeba jeszcze zebrać 20 procent, żeby osiągnąć sukces.

- Sytuacja zmienia się, jak w kalejdoskopie - mówił nam na początku tygodnia Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

A mówił o akcji zbierania podpisów pod petycją o utworzenie uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy, w którą się zaangażował. Trzeba zebrać 100 tysięcy podpisów, żeby spróbować zawalczyć o to, aby taka uczelnia działała w Bydgoszczy.

Toruń nam odebrał

Teraz też działa, ale od 2004 roku jako Collegium Medicum pod szyldem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uczelnia ta zastąpiła Akademię Medyczną, która w naszym mieście funkcjonowała 20 lat.

Na początku tygodnia, jak pisaliśmy, brakowało około 60 tysięcy podpisów, a teraz - prawie 20 tysięcy.

To efekt trzymiesięcznej akcji, która właśnie teraz, na końcówce, rozkręca się jeszcze bardziej.

- Uda się! - sądzą bydgoszczanie, którzy nawet w marketach i galeriach handlowych (m.in. w Zielonych Arkadach, Focusie i Galerii Pomorskiej) podpisują petycję. W kościołach tak samo podpisują, bo księża bydgoskich parafii zaangażowali się w akcję i nawołują do poparcia.

Lokalni politycy też wierzą w powodzenie. Choćby Zbigniew Pawłowicz, teraz poseł PO, były dyrektor Centrum Onkologii. To on stanął na czele komitetu obywatelskiego. I to on spróbuje przeforsować projekt o powołaniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Liczy na przychylność nowego składu parlamentu.

Niektórzy twierdzą, że PO prowadzi akcję pod publikę. - Nieprawda, niezależnie od tego, kto z jakiej partii się wywodzi i z jaką partią sympatyzuje, zbieramy podpisy - przekonują inicjatorzy komitetu obywatelskiego.

Zegar tyka.

- Mamy czas do końca grudnia - zaznacza Derenda.

Musisz mieć dowód i chęci

Nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy mogą włączyć się w akcję. Podpis może złożyć każdy, kto ma obywatelstwo polskie i skończył 18 lat.

Kto chce wiedzieć więcej, niech wejdzie na stronę www.umed.bydgoszcz.pl albo prześledzi informacje na Facebooku, na profilu „Uniwersytet medyczny w Bydgoszczy”.


Akademia Medyczna w Bydgoszczy
Create your own infographics

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.