Wiele szkół zostanie przekształconych w filie podstawówek

Czytaj dalej
Fot. Archiwum GL
Kamila Kamiennik

Wiele szkół zostanie przekształconych w filie podstawówek

Kamila Kamiennik

Wkrótce wiele szkół zostanie przekształconych w filie podstawówek. Już od września podobnie będzie w gm. Przewóz

Zgodnie z reformą edukacji , wkrótce gimnazja przestaną istnieć, a dzieci będą kończyły szkołę podstawową ośmioklasową. W Żarach w okresie przejściowym, podstawówki będą nazywały się szkołami podstawowymi z oddziałami gimnazjalnymi.

Zespół szkół w Kunicach to obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum w jednym. Po wprowadzeniu reformy zostanie tylko podstawówka, ale dzieciaki nie będą musiały przenosić się do innej placówki. W dzielnicy Zatorze w Żarach gimnazjum nr 3 zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 5. W centrum miasta gminazjum nr 2 zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 1, a gimnazjum nr 1 do podstawówki nr 8. Wszyscy uczniowie, którzy obecnie uczęszczają do gimnazjów, będą kontynuowali naukę w budynkach, w których uczą się obecnie.

W mniejszych miejscowościach w powiecie żarskim, jest wiele szkół podstawowych, gdzie uczą się maluchy w wieku od sześciu do dziesięciu lat.

Dwie takie placówki znajdują się w gminie Przewóz, w Piotrowie i Lipnej, gdzie od wielu lat uczęszczają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kilka dni temu radni gminy Przewóz dostali pozytywną opinię kuratora, o przekształceniu obu placówek w Filie Szkoły Podstawowej. W Piotrowie będą się uczyły dzieciaki z Piotrowa, Mielna, Dobrochowa, Włochowa i Dąbrowy Łużyckiej.

Do drugiej placówki oprócz dzieciaków z Lipnej, będą uczęszczały maluchy z Jamna, Dobrzynia, Sanic i Sobolic. Starsze dzieci będą uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Przewozie. Ze względu na niż demograficzny wójt gminy Przewóz, Ryszard Klisowski uwzględnia klasy łączone w przypadku, gdy dzieci z danego rocznika będzie mniej niż siedem osób. To samo dotyczy grup przedszkolnych i zerówkowych.

- Będziemy się starać, żeby tworzyć klasy łączone, gdy dzieci będzie mniej. To będzie łatwiejsze rozwiązanie dla dzieci, ponieważ nie będą musiały dojeżdżać do Przewozu, i szkołę miałyby bliżej. Dowóz dzieci do Przewozu w przypadku braku możliwości stworzenia klasy łączonej, byłby ostatecznością - mówi Ryszard Klisowski, wójt gminy Przewóz.

Od 31 sierpnia obie placówki edukacyjne w Piotrowie i Lipnej będą Filiami Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. W gminie Przewóz do tej pory znajduje się tylko jedno przedszkole w Przewozie, jednak ze względu na dojazdy wielu rodziców woli wysyłać swoje pociechy do pobliskich miejscowości
.
- Już od dawna zajmujemy się sprawą przekształcenia szkół w Piotrowie i Lipnej. Nadal najwięcej dzieci pochodzi właśnie z tamtych rejonów gminy. Nie logiczne byłoby likwidowanie tych placówek, dlatego cieszymy się, że maluchy będą mogły się uczyć w swoich miejscowościach przez pierwsze lata swojej nauki - mówi radny gminy Przewóz.

Dzieci już od września będą uczęszczały do filialnych oddziałów szkoły podstawowej w gminie Przewóz.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.