Wielka afera finansowa - tropy w Toruniu! "Magazyn Expresu Reporterów" działa

Czytaj dalej
Małgorzata Oberlan

Wielka afera finansowa - tropy w Toruniu! "Magazyn Expresu Reporterów" działa

Małgorzata Oberlan

Ponad 160 osób zatrzymanych, ponad 200 mln zł wyłudzonych pieniędzy i to od najuboższych ludzi - to skala afery finansowej nazywanej "sprawą grupy Counsil". Dotyczy oszustw kredytowych, chwilówek i fikcyjnej aktywizacji bezrobotnych. Jej tropy wiodą do Torunia. Stąd wizyta u nas Magazynu Expresu Reporterów.

W 2016 roku "Nowości" ujawniły, że Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu najprawdopodobniej powierzył aktywizacje 1200 bezrobotnych osób za unijne pieniądze aferzystom. Dyrekcja urzędu sama doszła do takiego wniosku i zawiadomiła o przestępstwie prokuraturę. Z drugiego etapu z współpracy z wybranymi wcześniej w przetargu firmami WUP zrezygnował, a pieniądze oddał ministerstwu.

Fikcja aktywizacji za 12,7 mln zł w naszym województwie

Chodziło o fikcyjne aktywizowanie owych bezrobotnych. Uczynić to miało za 12,7 mln zł konsorcjum firm Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek (Wrocław) oraz Centrum Rozwoju Zawodowego Eureka Katarzyna Kamińska (Szczecinek). W marcu 2016 roku podpisano umowę, a w kwietniu firmy przystąpiły do działania. WUP powierzył im aktywizację 1200 bezrobotnych z powiatów: inowrocławskiego, aleksandrowskiego, grudziądzkiego, włocławskiego i lipnowskiego.

Co konsorcjum miało z bezrobotnymi zrobić? Zaktywizować tak, by podjęli pracę. Niekoniecznie na klasyczną umowę, mogło to być zlecenie. Tymczasem do WUP-u zaczęły napływać z różnych miejsc skargi i sygnały o nieprawidłowościach. Najkrócej rzecz ujmując, wiele wskazywało na fikcyjne aktywizowanie (zlecenia do pracy tylko "na podkładkę"). Tymczasem za każdego zaktywizowanego konsorcjum należały się pieniądze...

Prokuratura Okręgowa w Toruniu potwierdziła sporo z tych podejrzeń. Potem natomiast z kraju zaczęły dochodzić coraz bardziej szokujące informacje. Firma z Wrocławia miała być zaledwie częścią olbrzymiego mechanizmu przestępczego, opierającego się bynajmniej nie tylko na wyłudzeniach urzędowych. Cała zorganizowana grupa przestępczą dopuszczać się miała oszustw kredytowych i żerowania na klientach tzw. chwilówek na wielką skalę. Śledztwo wszczęła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, a sprawa zaczęła funkcjonować jako "afera grupy Counsil".

Afera grupy Counsil

Miesiąc po miesiącu, rok po roku, śledztwo się rozrastało, tak jak poszerzało się grono zatrzymywanych osób, którym stawiano zarzuty. W roku 2019 mowa już była o ponad 160 osób zatrzymanych w sprawie oszustw kredytowych. Według szacunków Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu działania te spowodowały straty na ponad 200 mln zł. Sprawa oszustw kredytowych na masową skalę powązana została ze spółkami Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek, Council Finance sp. z o.o., Europejskiej Grupy Finansowej Council S.A. – posługującej się nazwami handlowymi EL Global, Aurum Finance, Council Finance, Personal Finance i Kancelarii Prawnej Proculus sp. z o.o.

Usługi finansowe były kierowane głównie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, zarejestrowanych w BIK, które miały już na koncie zajęcia komornicze, bez szans na udzielenie im pożyczki. Działania przestępcze polegały na wprowadzeniu w błąd zarówno osobę ubiegającą się o kredyty, jak i pracowników banku weryfikującego ich zdolności kredytowe. Do sumy jaką potrzebowali klienci, firmy doliczały potężne prowizje i dodatkowe opłaty. Zaciągane pożyczki opiewały na kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej spłaty przekraczały możliwości finansowe osób, które przychodziły do biur pośredników m.in. by skonsolidować już zaciągnięte kredyty.

Nad rozwiązaniem sprawy od początku pracowali prokuratorzy z różnych stron kraju. Pierwszych podejrzanych o oszustwa zatrzymano jeszcze w 2017 r. Zatrzymania oszustów nie zakończyły jednak problemów ludzi oszukanych, posiadających nierzadko wielkie kredyty, bo banki domagają się od nich, by spłacili zaciągnięte zobowiązania.

Magazyn Expresu Reporterów w Toruniu

Śledztwa dziennikarskiego w tej sprawie podjął się Maciej Piotrowski, utytułowany już branżowymi nagrodami dziennikarz pracujący dla Magazynu Expresu Reporterów. W mijającym tygodniu gościł w Toruniu, m.in. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Oczywiście, jest też w kontakcie z redakcją "Nowości". O emisji programu na temat tej finansowej afery poinformujemy na łamach.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.