Patryk Drabek

Wielka dyskusja o kierunkach rozwoju przemysłu

Gośćmi pierwszego dnia kongresu byli m.in. Jerzy Buzek i komisarz Carlos Moedas (obaj na zdjęciu pośrodku) Fot. Arek Gola Gośćmi pierwszego dnia kongresu byli m.in. Jerzy Buzek i komisarz Carlos Moedas (obaj na zdjęciu pośrodku)
Patryk Drabek

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczął się kongres Nowy Przemysł Expo. Do Katowic przyjechali polscy i zagraniczni eksperci, a dyskutowano o kierunkach rozwoju przemysłu.

To pierwszy taki kongres w Katowicach. Potrwa do jutra. - Zmiany technologiczne w obszarze automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji są konieczne dla naszej gospodarki. Między innymi o tym będziemy rozmawiać - powiedział wczoraj Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i organizator kongresu.

Podczas sesji inauguracyjnej Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, powiedział, że jednym z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (realizowanej obecnie przez rząd) jest zmiana naszego modelu rozwojowego.

- Chodzi o zmianę modelu Polski, kraju adaptującego technologie na kraj ich twórcy. Tylko ten kierunek pozwoli nam wyrwać się z tego, co ekonomiści nazywają pułapką średniego dochodu, która na długie lata może utrudnić lub w ogóle uniemożliwić wzrost poziomu dobrobytu polskiego społeczeństwa - mówił wicepremier Gowin.

Zapowiedział również, że jego resort wróci do prac nad Siecią Badawczą: Łukasiewicz.

- Polski nie stać na brak silnej sieci naukowej wspierającej przedsiębiorców - podkreślał wicepremier. W inauguracji wzięli także udział m.in. Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, i Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.