Wielkie święto na lotnisku w Pyrzowicach. Uroczyste otwarcie nowego terminala[ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Klyta
Tomasz Klyta

Wielkie święto na lotnisku w Pyrzowicach. Uroczyste otwarcie nowego terminala[ZDJĘCIA]

Tomasz Klyta

Choć pasażerowie skorzystają z nowego terminala dopiero 27 czerwca, już dziś lotnisku Katowice - Pyrzowice świętowało zakończenie jednej z największych inwestycji ostatnich lat. Dzięki nowej hali przylotów przepustowość portu lotniczego zwiększyła się z 3,6 mln pasażerów rocznie do 6 mln.

Jak podkreślił Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zakończenie budowy terminala C, to tylko jedna z wielu inwestycji, które są realizowane od 2007 roku. Miał na myśli przede wszystkim niedawne uruchomienie nowego pasa startowego, który umożliwi lądowanie w Pyrzowicach największych samolotów na świecie, a także praktycznie zakończone budowy pasa postojowego i stanowiska do odśnieżania. Do tego w przyszłym roku ma zostać zakończona budowa terminalu Cargo.

- Wszystko zaczęło się od jednej kreski, czyli planów wybudowania pasa startowego. Od kilku lat realizujemy szereg inwestycji, których zsumowany koszt to ponad 500 mln zł. Nasza infrastruktura już dziś umożliwia loty nawet za ocean. Obecnie prowadzimy rozmowy z LOT-em na temat uruchomienia połączenia z Chicago - powiedział Artur Tomasik.

Prezes GTL zaznaczył jednak, że Katowice Airport potrzebuje nie tylko okołolotniskowych inwestycji. - Potrzebujemy szybkiej kolei do Katowic i to bez prowizorycznych pomysłów. Na razie plany wybudowania takiej kolei to - niestety - porażka. Kiedyś słyszałem propozycję "zbudujmy na Śląsku tor Formuły 1". Nie chodzi o dosłowne odbieranie tego zdania ale o pewien sposób myślenia. Takiego myślenia potrzebuje Śląsk - stwierdził Tomasik.

Do słów prezesa odniosła się Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju - Deklaruję, że z pełnym zrozumieniem podchodzę do wszystkich oczekiwań dotyczących inwestycji innych niż lotnicze w woj. śląskim - powiedziała.

Nowy terminal C posłuży jako hala przylotów. Odprawy pasażerów wylatujących będą się odbywały "po staremu" czyli w terminalach A i B. Wraz z nową halą, do użytku został oddany nowy parking na 300 miejsc(w sumie lotnisko ma teraz ok. 1200 miejsc postojowych. Budowa samego terminalu kosztowało 53 mln zł.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Tomasz Klyta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.