MM

Wielkie szycie dla dzieciaków

Wielkie szycie dla dzieciaków
MM

W łódzkich Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora powstają zabawki dla dzieci. To maskotki, które są szyte z wadliwych skarpetek.
Około tysiąc maskotek - kolorowych małpek - zamierzają przygotować seniorki z łódzkich Centrów Zdrowego i Aktywnego Seniora. Zabawki, które powstają podczas spotkań w CZAS, zostaną 6 grudnia przekazane dzieciom z łódzkich szpitali.

– Nawiązaliśmy współpracę z firmą Many Mornings, która zajmuje się projektowaniem i szyciem skarpet – mówi Aleksandra Pawlak, która jest koordynatorką CZAS przy ul. Cieszkowskiego 6. – To oni podsunęli nam pomysł uszycia z wadliwych skarpetek zabawek dla dzieci. Seniorom, a szczególnie paniom, które do nas przychodzą, projekt bardzo się spodobał i szybko wzięły się do roboty.
Jedna małpka powstaje około 2,5 - 3 godziny. Najdłużej trwa wypychanie maskotki. Potem trzeba ją zszyć i przymocować dodatki.

– Firma przysyła nam coś w rodzaju gotowych form zabawek – mówi Halina Radek, jedna z seniorek. – Są mniejsze i większe, w przeróżnych kolorach. Gdy małpka jest już wypełniona i uzyska kształt, doszywamy oczy, uszy, buzię, ogon i ręce.
Na „spotkania z małpkami” seniorki umawiają się w CZAS raz w tygodniu na 2-3 godziny. Bardzo często zdarza się jednak, że zabierają szycie do domów.

– Panie tak się rozochociły, że same zaproponowały nowe maskotki: kotki i zajączki – śmieje się Aleksandra Pawlak. – Uznały, że same wybiorą, gdzie je potem przekażą. Skoro małpki mają trafić do szpitali, to kotki i zające być może będą umilać czas podopiecznym domów dziecka lub innych tego typu placówek.
Ciekawostką jest, że większość seniorek szyjących skarpetkowe zabawki wcześniej nie miała z igłą i nitką nic wspólnego.

– Są wśród nas matematyczki, panie inżynier – wymienia Halina Radek. – Brak profesjonalnego przygotowania w niczym nam jednak nie przeszkadza.

I widać to gołym okiem w zaangażowaniu, z jakim panie przygotowują maskotki. Podpowiadają sobie wzajemnie różne rozwiązania, pomagają przy trudniejszych fragmentach szycia, a do tego świetnie się bawią, dużo śmieją. Wspólne zajęcie bardzo je zbliża. I cieszą się, że mają na co poświęcać swój wolny czas.

– Rodzina nie ma nic przeciwko, wszyscy już się przyzwyczaili, że spędzam tu przynajmniej jeden wieczór w tygodniu – uśmiecha się Anna Beraś.

Osoby zainteresowane szyciem małpek mogą dołączyć do nowo powstałej grupy w CZAS przy ul. Libelta 16. Zajęcia będą odbywać się w terminach 10, 14 i 21 października o godz. 10. Zapisy pod numerem (42) 655-30-39.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.