Wielkie uroczystości w 750. rocznicę śmierci założyciela Zakonu Paulinów

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Wielkie uroczystości w 750. rocznicę śmierci założyciela Zakonu Paulinów

janusz strzelczyk

Rozpoczyna się Rok Bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów.

Patriarchą zakonu jest św. Paweł Pierwszy Pustelnik, żyjący w IV wieku, w Egipcie. Ale założycielem paulińskiej wspólnoty jest bł. Eugeniusz, zmarły przed 750 laty. To on założył pierwszy klasztor pauliński w Ostrzyhomiu (węgierskie Esztergom) na terenie dzisiejszych Węgier. Zjednoczył wspólnoty zakonników i był pierwszym prowincjałem Zakonu Paulinów na Węgrzech w XIII w. Euzebiusz zmarł w 20 stycznia 1270 w Pilisszentkereszt.

- Każda wspólnota zakonna jest zobligowana do sięgania do swoich korzeni - mówi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. - Bł. Eugeniusz dał organizacyjne podstawy funkcjonowania zakonu.
Generał zakonu podkreśla, że w roku 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza paulini powinni być „żywymi świadkami z jednej strony duchowości pustyni, którą przekazał św. Paweł, a z drugiej strony, by potrafili tą duchowość pustyni uaktualniać we wspólnocie, czego uczył bł. Euzebiusz”.

Dzisiaj największym paulińskim zakonem jest Jasna Góra, ale korzenie wspólnoty paulińskiej są na Węgrzech. Paulini są w 17 krajach (poza Azją), gdzie maja 70 domów zakonnych.

W Budapeszcie 20 stycznia w katedrze św. Stefana odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Roku bł. Euzebiusza.

Na Jasnej Góry będzie można oglądać wystawy poświęcone bł. Euzebiuszowi i paulinom.

- W Sali Rycerskiej będzie prezentowana wystawa o początkach zakonu i o bł. Euzebiuszu - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. - Będzie tam 10 plansz. Będzie też wystawa objazdowa prezentowana w specjalnym autobusie.

Z okazji rocznicy Poczta Polska wyda znaczek poświęcony Euzebiuszowi.

Powstał cykl filmów, które publikowane będą 11 dnia każdego miesiąca w 2020 roku na youtubie.

- Pragniemy, by kolejne tematy i zaproponowane przez naszych rozmówców rozważania posłużyły ojcom i braciom paulinom, konfratrom oraz wszystkim przyjaciołom Zakonu w indywidualnej i wspólnotowej refleksji nad dziedzictwem i współczesnością naszego powołania - wyjaśnia o. Michał Legan, paulin.

W obchodach uczestniczy też Wspólnota bł. Euzebiusza, która skupia w swych szeregach osoby, którym bliska jest misja, duchowość i charyzmat paulinów. Opiekunem grupy jest o. Marek Nowacki, paulin.
- W tradycji Kościoła różne zakony i zgromadzenia mają najróżniejsze formy współpracy świeckich z danym instytutem zakonnym, które w najróżniejszy sposób uczestniczą w duchowości, w misji, w posłannictwie zakonu. U nas tą formą jest wspólnota bł. Euzebiusza, która stara się czerpać z duchowości, z tradycji paulińskiej, a także uczestniczyć w apostolstwie Zakonu, głównie poprzez wspieranie naszego duszpasterstwa swoją modlitwą – podkreśla opiekun wspólnoty.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.