
Turyści i pasjonaci obserwacji ptaków mogą już korzystać z 15-metrowej wieży widokowej w Wiśle Małej.
Budowa punktu obserwacyjnego zrealizowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, którego jednym z zadań jest utworzenie infrastruktury turystycznej oraz edukacja na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły.
Wieża zlokalizowana jest przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. „Otwarcie punktu obserwacyjnego przed zbliżającym się kolejnym sezonem lęgowym ptaków wodno-błotnych na Ptasiej Beczce to świetna okazja, żeby obserwować lęgi rybitw rzecznych, śmieszek i mewy czarnogłowej, które wybiorą wyspę jako swoje siedlisko” - czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
- Platforma stanowi dogodne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce - wyspie wybudowanej na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 r. Posłuży również w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik. Będzie to też idealny punkt do podziwiania lokalnego krajobrazu - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
W ramach budowy infrastruktury turystycznej powstała również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży. Ponadto ustawiona została altana w porcie w Wiśle Wielkiej oraz czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach. Całkowity koszt realizacji to prawie 754 tys. złotych.
Lokalizacja wieży to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Nowopowstałe obiekty posłużą też jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiornikiem.
Dzięki platformie policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka - kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Dla straży pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.
Wieża posłuży również administratorowi zbiornika - Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów - z uwagi na to, że bardzo ważne jest monitorowanie stanu zbiornika w rejonie ujścia Wisły, gdzie poziom wody w ciągu roku zmienia się wielokrotnie.
Projekt LIFE.VISTULA.PL prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
