Patryk Drabek

Więzienie za pamiątkę z urlopu. Uważaj, co przywozisz z wakacji

Patryk Drabek

Zwróćcie uwagę na to, co przywozicie z wakacji. Jeśli pamiątki nie wolno przywozić do Polski to możecie mieć naprawdę spore kłopoty...

W walizce mężczyzny, wracającego z wojaży po Egipcie, celnicy znaleźli koralowce. Podróżny tłumaczył, że znalazł je na plaży w Egipcie i miała to być pamiątka z egzotycznej podróży.

Zakazaną pamiątkę z wakacji celnicy znaleźli również w bagażu mężczyzny wracającego z Wietnamu. Turysta usiłował wwieźć butelkę zawierającą... węża oraz skorpiona. Butelkę z niedozwoloną zawartością kupił w centrum handlowym w Hanoi.

Mało? Prezentujemy zatem trzecią historię. Podczas kontroli celnej na lotnisku w Pyrzowicach, celnicy odkryli w bagażu trzy duże fragmenty rafy koralowej. Turysta wyjaśnił, że zabronione okazy znalazł na plaży na Bali, gdzie spędzał urlop z rodziną. Okazało się, że koralowce ważą aż 3,3 kilograma.

To tylko pierwsze z brzegu historie podróżnych, którzy wracali do naszego województwa z wakacyjnych wojaży i zabrali ze sobą nietypowe rzeczy. Celnicy w bagażach turystów znajdują także inne zakazane pamiątki z podróży: torebki, paski lub buty wykonane ze skóry węży lub krokodylowatych, azjatyckie nalewki wężowe z gatunkami węży podlegających ochronie czy też specyfiki medycyny chińskiej.

Później turyści muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami, dlatego też Izba Celna w Katowicach informuje, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wracamy z wakacji i kupujemy pamiątki dla rodziny.

- Zazwyczaj, gdy przebywamy poza granicami kraju, w jakimś szczególnie egzotycznym miejscu, ulegamy wszelakim pokusom. Wszystko nas zachwyca i wszystko chcemy przywieźć ze sobą do domu. Bardzo często zdarza się niestety tak, że kupujemy pamiątki, które są absolutnie zakazane, ponieważ są wykonane np. z gatunków chronionych - tłumaczy podkom. Grażyna Kmiecik, rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Katowicach.

Celnicy uczulają podróżnych na to, by zapoznać się z obowiązującymi przepisami, ponieważ w krajach azjatyckich i afrykańskich sprzedawcy bardzo często zapewniają nas, że nie będziemy mieć żadnych problemów z naszymi pamiątkami po powrocie do kraju. Później celnicy trafiają np. na... krokodyla.

- Prześwietlając bagaże, znajdziemy wszystko. Kiedy tak się stanie, to oznacza już wszczęcie postępowania. Może okazać się tak, że już na lotnisku niestety pryśnie czar miłych wakacji - ostrzega podkom. Grażyna Kmiecik.

To nie są żarty, bowiem za przewożenie tego typu „pamiątek” może nam grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dlatego też przed wakacyjnym wyjazdem warto poznać przepisy celne kraju, do którego podróżujemy. W krajach, gdzie dominuje islam, przepisy zakazują np. wwożenia rzeczy niezgodnych z tą religią -od alkoholu, przez wieprzowinę, po symbole innych religii.

Wracając do Polski, należy zwrócić uwagę na limity wartościowe pamiątek, które ze sobą przywozimy. Wartość pamiątek i towarów, które można przywieźć bez cła zależy od rodzaju transportu, którym podróżujemy i wynosi odpowiednio 430 euro (dla podróżnych, w transporcie lotniczym i morskim) oraz 300 euro (dla pozostałych podróżnych). Limity ilościowe alkoholu i wyrobów tytoniowych, które można przywieźć do kraju w ramach zwolnienia od należności celnych i podatkowych, również zależą od rodzaju transportu, którym podróżujemy.

Osoby, które wybierają się w podróż zagraniczną, mogą uzyskać informacje o obowiązujących przepisach, np. kontaktując się z Centrum Informacji Służby Celnej (tel. 801 055 055 lub 48 22 330 0330, mail: info.sluzbacelna@ kat.mofnet. gov.pl). W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, funkcjonariusze IC udzielają informacji do 5 sierpnia w wydłużonym czasie służby (od godz. 8 do 20), również w soboty i niedziele.

Celnicy będą odpowiadać na pytania telefoniczne i mailowe.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.