Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie przechylony [ZDJĘCIA] Ludzie musieli opuścić mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Justyna Przybytek

Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie przechylony [ZDJĘCIA] Ludzie musieli opuścić mieszkania

Justyna Przybytek

Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie się przechylił. Ok. 150 osób musi dziś opuścić swoje mieszkania w wieżowcu w Brynowie. Budynek przechylił się i poskręcał przez fedrunek pobliskiej kopalni Wujek. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

Wieżowiec w Katowicach się przechylił. Mieszkańcy dziś opuszczają mieszkania. Rozpoczyna się akcja prostowania bloku.

Pani Anna wchodzi do kuchni pod górkę. Pan Bolesław zastanawia się, w którą stronę popłynie woda spuszczona w sedesie. Pani Dorocie jajko stacza się z blatu kuchennego, a panu Edwardowi wylewa się z talerza zupa stojąca na stole - tak o lokatorach bloku z ulicy Ligockiej 4a w Katowicach pisaliśmy na łamach DZ przed pięcioma laty. Już wtedy alarmowali, że budynek niebezpiecznie się przechyla. Potrzeba było jednak wielu lat, aby doszło do ugody między Spółdzielnią Mieszkaniową Górnik a kopalnią Wujek, która nie poczuwała się do winy za stworzenie w Brynowie krzywej wieży. Sprawa obiła się o sąd i ugodę podpisano. Prostowanie rozpoczyna się dziś.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Przy Ligockiej 4a mieszkań jest 55, ludzi około 150. Blok nie tylko się przechylał, ale i skręcał. Średni przechył wynosi około 60 centymetrów. - Jedni mają pod górkę do kuchni, inni do łazienki, w mieszkaniach nie zamykają się drzwi albo nie chcą się otworzyć - mówi Emilia Wandzik-Jasiok, dyrektor ds. technicznych w SM Górnik. Remonty w mieszkaniach dostosowywano do krzywizny: nowe okna trzeba było dopasować do krzywych ścian, drzwi tak, by nie haczyły o krzywą podłogę.

- Po wyprostowaniu bloku, wszystkie te elementy dopasowane do przechylonego budynku trzeba będzie teraz dopasować do budynku prostego. Będziemy na pewno przeprowadzali wizję z przedstawicielami kopalni, aby ustalić listę szkód spowodowanych przechyleniem - wyjaśnia Wandzik-Jasiok.

Wieżowiec przy Ligockiej 4a ma 11 pięter, powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Na szczęście budowany był metodą ślizgową.

- To znaczy, że ma sztywną żelbetową konstrukcję, dzięki temu podczas prostowania budynku nie nastąpi żadna deformacja konstrukcji nośnej - wyjaśnia Jan Rasiński, ekspert budowlany, koordynujący przedsięwzięcie z ramienia spółdzielni.

Blok będzie prostowany metodą hydrauliczną. - U jego podstawy, w specjalnie wykonanych w fundamentach wcięciach, założono 108 siłowników. To one będą podnosiły budynek. Siłowniki są sterowane przez komputer, w którym zapisano odpowiednie parametry docelowe, dzięki czemu maszyna wie, którymi i w którym momencie sterować, aby budynek wyprostować - tłumaczy Rasiński. Przestrzeń między fundamentami a podniesionym i wyprostowanym budynkiem zostanie zabetonowana.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Zadanie realizują specjaliści, ale niebezpieczeństwo, że coś pójdzie nie tak i tak istnieje, dlatego na czas prostowania w budynku odłączone zostaną gaz, prąd, woda, a lokatorzy muszą opuścić swoje mieszkania już z samego rana. Wrócą do nich dziś po południu. Ale dopiero jutro - w piątek - do budynku mają zostać podłączone media, wówczas będzie też sprawdzana szczelność instalacji.

Sprawa jest poważna, bo w trakcie prostowania mogą ulec uszkodzeniu, dlatego w spółdzielni ostrzegają, że jeśli technicy nie będą mogli wejść do któregoś z 55 mieszkań, cały blok zostanie bez mediów.

Krzywych budynków, tak jak w Brynowie, nie brakuje ani w Katowicach, ani na Śląsku. To w większości typowe budownictwo PRL z wielkiej płyty: tanie i szybkie, którego żywotności zagraża prowadzona przez lata podziemna eksploatacja. W Ligocie fedrowała kopalnia Wujek, należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego.

- Toczą się następne postępowania przed sądem ws. poniesienia kosztów naprawy przechylonych bloków. Kolejne trzy mamy przy Ligockiej, są też przy Brynowskiej i Wincentego Pola. Łącznie bloków nadających się do prostowania mamy do dziesięciu - mówi Jasiok.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Wyprostowanie budynku przy Ligockiej 4a ma kosztować ponad milion złotych. Przed kilkoma laty wyprostowanie bloków w samej tylko Rudzie Śląskiej, gdzie z kolei fedrują kopalnie Kompanii Węglowej, kosztowało 18 mln zł.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Komentarze

20
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Marian

http://www.eioba.pl/a/4qtz/prawdziwa-smierc-jurija-gagarina
Prawdziwa śmierć Jurija Gagarina.

mauricio

naprawa budynku bd kosztowała wiecej niż on wartuje heh...

kocham was katowiczanie

Ja też mam nadzieję że to nakręcicie

kochamwas

Mam nadzieję , że to nakręcicie ! ;) iw przyśpieszonym tempie wrzucicie i pokażecie nam jak się prostuje budynek ;) chyba ze nikt tego u was nie potrafi ....

chrobok

A we Floryncyji tysz stoji jusz pora set lot taki "wysokosciowiec", kery je krziwy. I ludziska sie cieszom - bo robiom sie fotki kole tego krziwioka - a Piza kasuje skuli ty atrakcji.
Ale to je tymat dlo Szoltyska - szpecjalisty ot uczynio nos Slonzokow kultury ziymi wuoskji (do Polcki).
Jo ino chca sie spytac, eli ta pani Anna, idzie pot ta gorka na cztytech, i wiela cza miec procyntow (abo promili), coby pot gorka chodzic?
Ale rewolwerowo synacyjo je - jak widac jusz poleku domynom Dziynnika.

Recht mo Reden, kery napisol, co normy na budowa domow na terynach, kaj na dole fedrowali, bouy dobre. W koncu Fadom wiedziou, co buduje niy dlo Warsiafki, ino dlo Sloncka. Jusz downi wiedzieli, jak budowac - bestosz koscioly nawet we Beuthen sie niy obylouy, choc Poloki sfojom rabunkowom gospodarkom "obnizyli" miasto o pora metrow.
Jak sie familoki zaczly "skryncac", to przisli fachofcy ze PRB i zaankrowali dom. I stol dali.
Prowdom je tysz - co normy normami - a zlodziyjstwo na budowach - to drugo strony medalu. Dyrektory i kacyki partyjne budowali sie wille "przi okazji". Tak co Gliwicki PBW miol poune rynce roboty - a przi okazje tysz i domy dlo gornikow budowol.

spokojny

„powstał w latach 70. ubiegłego wieku”.
I wszysko jasne. Jakie były wtedy normy? Na ile lat? Na 30-40?
Czyli nie pierwszy to przypadek i nie ostatni.

Specj.

"Budynek przechylił się i poskręcał"... Nie bierz się kobieto za coś, na czym się najzwyczajniej nie znasz. Proponuję co najwyżej....Pudelek.

Spadaj badziewna babo!!!

Precz z Justyną Przybytek z DZ!!!! Wypad do Świętochłowic cieniasko, bo widać,że niektórym żadne dyplomy nie są w stanie pomóc!! Ciągle wstyd i nerwy, jak się babo durna wychylisz z czymkolwiek!!!

lokator

to efekt rabunkowej gospodarki polskich rzadow na Slasku

botus

pare lat temu też były prostowane budynki, które niebezpiecznie się wykrzywiały, to jest wszystko do naprawienia, jakby ktoś chce zobaczyć to na blok na Witosa 36 i 36a był tak prostowany, niestety jest jedna wada jak bloki są przedzielone dylatacją, jeden jest o kilkadziesiąt cm wyżej niż drugi, kiedyś balkony były na równej wysokości, teraz jeden sąsiad może napluć na głowę drugiemu :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.