Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie przechylony [ZDJĘCIA] Ludzie musieli opuścić mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Justyna Przybytek

Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie przechylony [ZDJĘCIA] Ludzie musieli opuścić mieszkania

Justyna Przybytek

Wieżowiec w Katowicach niebezpiecznie się przechylił. Ok. 150 osób musi dziś opuścić swoje mieszkania w wieżowcu w Brynowie. Budynek przechylił się i poskręcał przez fedrunek pobliskiej kopalni Wujek. ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO

Wieżowiec w Katowicach się przechylił. Mieszkańcy dziś opuszczają mieszkania. Rozpoczyna się akcja prostowania bloku.

Pani Anna wchodzi do kuchni pod górkę. Pan Bolesław zastanawia się, w którą stronę popłynie woda spuszczona w sedesie. Pani Dorocie jajko stacza się z blatu kuchennego, a panu Edwardowi wylewa się z talerza zupa stojąca na stole - tak o lokatorach bloku z ulicy Ligockiej 4a w Katowicach pisaliśmy na łamach DZ przed pięcioma laty. Już wtedy alarmowali, że budynek niebezpiecznie się przechyla. Potrzeba było jednak wielu lat, aby doszło do ugody między Spółdzielnią Mieszkaniową Górnik a kopalnią Wujek, która nie poczuwała się do winy za stworzenie w Brynowie krzywej wieży. Sprawa obiła się o sąd i ugodę podpisano. Prostowanie rozpoczyna się dziś.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Przy Ligockiej 4a mieszkań jest 55, ludzi około 150. Blok nie tylko się przechylał, ale i skręcał. Średni przechył wynosi około 60 centymetrów. - Jedni mają pod górkę do kuchni, inni do łazienki, w mieszkaniach nie zamykają się drzwi albo nie chcą się otworzyć - mówi Emilia Wandzik-Jasiok, dyrektor ds. technicznych w SM Górnik. Remonty w mieszkaniach dostosowywano do krzywizny: nowe okna trzeba było dopasować do krzywych ścian, drzwi tak, by nie haczyły o krzywą podłogę.

- Po wyprostowaniu bloku, wszystkie te elementy dopasowane do przechylonego budynku trzeba będzie teraz dopasować do budynku prostego. Będziemy na pewno przeprowadzali wizję z przedstawicielami kopalni, aby ustalić listę szkód spowodowanych przechyleniem - wyjaśnia Wandzik-Jasiok.

Wieżowiec przy Ligockiej 4a ma 11 pięter, powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Na szczęście budowany był metodą ślizgową.

- To znaczy, że ma sztywną żelbetową konstrukcję, dzięki temu podczas prostowania budynku nie nastąpi żadna deformacja konstrukcji nośnej - wyjaśnia Jan Rasiński, ekspert budowlany, koordynujący przedsięwzięcie z ramienia spółdzielni.

Blok będzie prostowany metodą hydrauliczną. - U jego podstawy, w specjalnie wykonanych w fundamentach wcięciach, założono 108 siłowników. To one będą podnosiły budynek. Siłowniki są sterowane przez komputer, w którym zapisano odpowiednie parametry docelowe, dzięki czemu maszyna wie, którymi i w którym momencie sterować, aby budynek wyprostować - tłumaczy Rasiński. Przestrzeń między fundamentami a podniesionym i wyprostowanym budynkiem zostanie zabetonowana.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Zadanie realizują specjaliści, ale niebezpieczeństwo, że coś pójdzie nie tak i tak istnieje, dlatego na czas prostowania w budynku odłączone zostaną gaz, prąd, woda, a lokatorzy muszą opuścić swoje mieszkania już z samego rana. Wrócą do nich dziś po południu. Ale dopiero jutro - w piątek - do budynku mają zostać podłączone media, wówczas będzie też sprawdzana szczelność instalacji.

Sprawa jest poważna, bo w trakcie prostowania mogą ulec uszkodzeniu, dlatego w spółdzielni ostrzegają, że jeśli technicy nie będą mogli wejść do któregoś z 55 mieszkań, cały blok zostanie bez mediów.

Krzywych budynków, tak jak w Brynowie, nie brakuje ani w Katowicach, ani na Śląsku. To w większości typowe budownictwo PRL z wielkiej płyty: tanie i szybkie, którego żywotności zagraża prowadzona przez lata podziemna eksploatacja. W Ligocie fedrowała kopalnia Wujek, należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego.

- Toczą się następne postępowania przed sądem ws. poniesienia kosztów naprawy przechylonych bloków. Kolejne trzy mamy przy Ligockiej, są też przy Brynowskiej i Wincentego Pola. Łącznie bloków nadających się do prostowania mamy do dziesięciu - mówi Jasiok.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROSTOWANIE WIEŻOWCA W KATOWICACH ROZPOCZĘTE. MIESZKAŃCY DOSTALI GWARANCJE BEZPIECZEŃSTWA

Wyprostowanie budynku przy Ligockiej 4a ma kosztować ponad milion złotych. Przed kilkoma laty wyprostowanie bloków w samej tylko Rudzie Śląskiej, gdzie z kolei fedrują kopalnie Kompanii Węglowej, kosztowało 18 mln zł.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.