Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Monika Chruścińska-Dragan

Wioska olimpijska jak pobyt w Vegas. Lepiej nie pytać, co się tam dzieje. Idole, afery, zabawa

Wioska olimpijska jak pobyt w Vegas. Lepiej nie pytać, co się tam dzieje. Idole, afery, zabawa Fot. Kyodo/EAST NEWS
Monika Chruścińska-Dragan

Wszyscy zaczynamy żyć startami naszych skoczków narciarskich w Pjongczangu. Nim jednak całkiem damy się ponieść sportowej rywalizacji,kulisy życia w wiosce olimpijskiej nieco odsłonili nam Justyna Święty, Ryszard Wolny i Piotr Fijas.

Ponoć na igrzyskach olimpijskich jest jak w domu. Nie zdradza się sekretów kuchni. Cały świat ma podziwiać piękne skocznie, widowiskowe hale, stadiony, dać się ponieść sportowym emocjom i żyć kolejnymi pobitymi rekordami. Tylko czasami sportowcy uchylą rąbka tajemnicy życia w wiosce. Tak jak miało to miejsce dwa lata temu w Rio de Janeiro, kiedy zamiast wygodnych łóżek i czystych pokoi sportowcy zastali w apartamentach brud, smród i suche krany. Albo cztery lata wcześniej w Londynie, kiedy amerykańska piłkarka Hope Solo przyznała w telewizji ESPN, że seks w wiosce olimpijskiej uprawia się nawet... na trawniku. Nam kulisy tego, co się dzieje na igrzyskach między jednym a drugim startem, odsłonili nieco nasi olimpijczycy.

Wioska olimpijska jak pobyt w Vegas. Lepiej nie pytać, co się tam dzieje. Idole, afery, zabawa

Osiem wieżowców i... więzienie

Justyna Święty, lekkoatletka z Raciborza, złota i brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy oraz nasza dwukrotna olimpijka, pierwsze, co zrobiła po przyjeździe do Rio de Janeiro, to wysprzątała pokój. - Pamiętam to jak dziś, byłyśmy zmęczone po podróży, weszłyśmy do środka, a tam wszędzie pełno kurzu, aż dusiło - wspomina. Jakby tego było mało, ulatniał się gaz. - Zgłosiłyśmy to, przyszedł pan, obejrzał i wmawiał nam, że wszystko jest w porządku - opowiada. Zupełnie inaczej było cztery lata wcześniej w Londynie, gdzie w pokojach nie dość, że czysto, to na ich wyposażeniu znalazły się jeszcze telewizory. A telewizor w pokoju na IO to niekoniecznie standard. - W Brazylii występy kolegów z reprezentacji oglądaliśmy tylko w sali telewizyjnej na wzór świetlicy, która mieściła się na dole budynku - wyjaśnia Święty.

W ostatnich latach olimpijskie wioski - nieważne, czy to letnia, czy zimowa impreza - wyglądają podobnie. Niczym pokaźne i nowoczesne osiedla wieżowców. Z warunków w południowokoreańskim Pjongczangu sportowcy są raczej zadowoleni. Wioski są dwie - jedna bliżej aren górskich, druga w Gangneungu, gdzie zaplanowano konkurencje halowe. Wszystko jest tutaj w zasięgu ręki - salony fitness i piękności, siłownia, bank, poczta, sklepy, kwiaciarnia i oczywiście czynna całą dobę jadłodajnia. Można też odprężyć się przed treningiem w sali gier wideo albo pokontemplować w kaplicy ekumenicznej. Polacy w Pjongczangu zajmują trzy kondygnacje jednego z ośmiu skupionych tutaj piętnastopiętrowych wieżowców. Apartamenty są duże, mają nawet 90 mkw. Większość została już sprzedana, toteż niektóre ściany i szafki obłożone są folią. Po zakończeniu imprezy wioska zamieni się w osiedle mieszkaniowe. Ale nie zawsze organizatorzy serwowali olimpijczykom takie luksusy.

Wioska olimpijska jak pobyt w Vegas. Lepiej nie pytać, co się tam dzieje. Idole, afery, zabawa

W dalszej części m.in. o:

 • Ponad stu tysiącach prezerwatyw
 • Warunkach życia w wiosce olimpijskiej
 • Specjalnym traktowaniu gwiazd
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.