Wirtualny spacer po Centrum Leczenia Oparzeń

Czytaj dalej

Wirtualny spacer po Centrum Leczenia Oparzeń

Siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń to jeden z najlepszych szpitali monospecjalistycznych na świecie. Po rozbudowie stał się też jednym z najnowocześniejszych szpitali w naszym kraju.

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich jako największy, wiodący ośrodek w Polsce, leczący urazy oparzeniowe, ich następstwa oraz rany przewlekłe. Prowadzi ciągłe działania zmierzające do zwiększenia efektywności i skuteczności udzielania pomocy osobom w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Stosowane nowoczesne metody leczenia m.in. hiperbaria tlenowa, hodowle komórkowe, system terapii podciśnieniem (VAC), planimetria, wymagają jednak adekwatnych do potrzeb modernizacji i rozbudowy infrastruktury technicznej. Inwestycje są więc szczególnie ważnym dla Centrum działaniem, których efekty są już widoczne w ciągłym postępie skuteczności leczenia i zwiększania dostępności dla poszkodowanych z całego kraju.

Projekt rozbudowy i przebudowa Centrum Leczenia Oparzeń został zrealizowany w okresie od września 2010 r. do listopada 2013r. Od maja do listopada 2014 roku trwała budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych.

Przebudowa miała dość specyficzne wymagania ze względu na to, że trzepa było połączyć stary budynek z nowym. W efekcie powstał zespół obiektów szpitalnych, spełniający najwyższe standardy w leczeniu oparzeń i ran przewlekłych. Inwestycja wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu stworzyła także nową jakość w przestrzeni publicznej ścisłego centrum Siemianowic Śląskich.

Zrealizowana inwestycja uwzględniła zabytkowy charakter istniejącego budynku poprzez nawiązanie zarówno formą jak i materiałami. Zastosowana w nowym segmencie okładzina z cegły klinkierowej, fasady szkła strukturalnego oraz elewacje z paneli aluminiowych w doskonały sposób komponują się z istniejącymi walorami estetycznymi budynku zabytkowego.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano dwa istniejące segmenty Centrum wraz z instalacjami, infrastrukturą techniczną zewnętrzną, drogami, parkingami, chodnikami, portiernią, przebudową stacji trafo i budynku agregatu prądotwórczego. W nowym segmencie powstały strefa wejściowa, Izba Przyjęć z częściami izolacyjnymi (aseptyczną i septyczną), Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, Blok Operacyjny, część administracyjno-dydaktyczna; przekształcono istniejący Dział Farmacji Szpitalnej oraz pomieszczenia techniczne służb szpitalnych.

Dodatkowym elementem uzupełniającym rozbudowę obiektu Centrum Leczenia Oparzeń była budowa lądowiska wyniesionego dla śmigłowców sanitarnych, zlokalizowanego nad kondygnacją techniczną nowego segmentu, która zakończyła się w listopadzie 2014 roku. Do tej pory lądowisko przyjęło 39 helikopterów z pacjentami po najcięższych wypadkach m.in. na śląskich kopalniach.

Oprócz wymienionych powyżej funkcji lądowisko stanowi niezwykle ciekawy element architektoniczny w przestrzeni publicznej ścisłego centrum Siemianowic Śląskich . Wyniesione ponad istniejące zabudowania stanowi niejako „koronę” dla obiektów Centrum – jako znacznie wyróżniający się element w przestrzeni miasta.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.