Witaszczyk na dziś. Wuj Sam żąda

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Witaszczyk na dziś. Wuj Sam żąda

Jerzy Witaszczyk

Kto ma na koncie równowartość 50 tys. dolarów (ok. 195 tys. zł) lub więcej, musi do końca miesiąca złożyć oświadczenie FATCA, czyli własnym podpisem zagwarantować, że nie jest zobowiązany do opłacania podatków w USA.

Kto ma na koncie równowartość 50 tys. dolarów (ok. 195 tys. zł) lub więcej, musi do końca miesiąca złożyć oświadczenie FATCA, czyli własnym podpisem zagwarantować, że nie jest zobowiązany do opłacania podatków w USA. Nawet jeśli nigdy nie był w ojczyźnie światowej demokracji i postępu. Żąda tego od nas Wuj Sam. Jeżeli posiadacz takiego konta nie złoży oświadczenia, polski bank w imieniu USA zablokuje mu konto. Blokada może dotknąć wielu Polaków, bo wbrew pozorom, statystycznie nie jesteśmy aż takimi biedakami, jak nam się wydaje. W oszczędnościach zgromadziliśmy 800 mld złotych. Inna sprawa, że połowa z tego należy do 10 proc. obywateli, czyli do tych, którym się w życiu udało, na przykład zreprywatyzować cudze majątki.

Co do oszczędności Polaków ma amerykański urząd podatkowy? Na pozór nic. Ale naprawdę ma wiele, ponieważ w ramach globalizacji dorobiliśmy się statusu półkolonii.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.