Witold Bańka ma swój pomysł na skuteczną walkę z dopingiem w sporcie

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Tomasz Kuczyński

Witold Bańka ma swój pomysł na skuteczną walkę z dopingiem w sporcie

Tomasz Kuczyński

Najważniejszym punktem Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach było zatwierdzenie Witolda Bańki na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej. Bańka przejmie stery WADA 1 stycznia 2020 roku. - To szczególny moment w moim życiu i symboliczny, bo zostałem wybrany właśnie tutaj, w Katowicach, w moim rodzinnym regionie - powiedział 35-letni Bańka, który zamienił w ten sposób funkcję ministra sportu i turystyki na fotel prezydenta WADA. Co jeszcze powiedział nam Witold Bańka?

Co przyniosła piąta Światowa Konferencja Antydopingowa w Katowicach?
Przede wszystkim zaaprobowany został nowy kodeks antydopingowy na najbliższe lata, nowy akt dotyczący praw sportowców, bardzo ważny jeśli chodzi o politykę antydopingową, nowe standardy dotyczące edukacji i informacji oraz szereg innych decyzji, które będą wpływały na politykę antydopingową. Finalnym akordem był wybór Yang Yang i mnie na osoby, które będą zarządzać agencją antydopingową przez najbliższe lata. Polityka antydopingowa, to jest trudny temat. Wyzwań dla WADA nie zabraknie.

Jak zyska na tym sport?
WADA dziś jest organizacją dużo lepiej wyposażoną, także w narzędzia sankcyjne, zarówno w stosunku do krajów i federacji. W sytuacji tzw. non-compliance (niezgodności próbek - red.) są określone precyzyjne sankcje w przepisach, które zostały zaaprobowane. To sprawia, że zgodnie z przepisami prawa można mieć dużo większy wpływ i ten system jest dużo bardziej transparentny. Wiadomo, że kryzys rosyjski wymusił pewne zmiany, także w standardach WADA.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kuczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.