Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Witold Waszczykowski o wizycie Andrzeja Dudy w USA: Do spotkania doszło w momencie przełomowym w geopolityce

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Agaton Koziński

Witold Waszczykowski o wizycie Andrzeja Dudy w USA: Do spotkania doszło w momencie przełomowym w geopolityce

Agaton Koziński

- Droga do stałej obecności wojska amerykańskiego w Polsce została otwarta. Za dwa lata pierwsi amerykańscy żołnierze powinni zamieszkać w polskich bazach - mówi Witold Waszczykowski, poseł PiS, były minister spraw zagranicznych, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.

Co według Pana było najważniejsze podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu?
Bardzo mnie cieszy duża oprawa protokolarna tej wizyty. To zadaje kłam prześmiewcom, którzy wieszczyli marginalne spotkanie i uścisk dłoni na korytarzu. Było odwrotnie, z wielką pompą i delegacją amerykańską najwyższego szczebla. Ale jeszcze bardziej cieszy mnie merytoryczny charakter spotkania i rozmów. Poza koniecznymi rytuałami większość czasu poświęcono na rzeczowe rozmowy. Że tak było, świadczy o tym też bardzo merytoryczna konferencja prasowa prezydentów poświęcona bilateralnym relacjom i problemom geopolitycznym. Wielkim osiągnięciem spotkania jest uzgodnienie i podpisanie przez prezydentów deklaracji o współpracy w ważnych dziedzinach. Kto zna mechanizmy polityki amerykańskiej, to wie, jakie znaczenie ma podpis prezydenta. To dyrektywa działania o charakterze dekretu. Jestem przekonany, że w najważniejszej dla nas dziedzinie współpracy, czyli bezpieczeństwa, droga do stałej obecności wojska amerykańskiego w Polsce została otwarta. Za dwa lata pierwsi GI Joe powinni zamieszkać w polskich bazach.

Można uznać spotkanie Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą za punkt zwrotny w stosunkach polsko-amerykańskich? Albo odrodzenie relacji po miesiącach flauty?
Odrzucam takie zwroty jak „flauta”, przecież ostatnie miesiące to intensywne kontakty na poziomie ministrów czy wiceministrów, którzy regularnie, bez przerw, latali na spotkania do Waszyngtonu. Także Andrzej Duda był wiosną w Stanach Zjednoczonych.

I nie spotkał się praktycznie z nikim. Najgłośniej było o jego rozmowie z burmistrzem Jersey City.
Bo między innymi była to wizyta interwencyjna. Naprawdę nie rozumiem tych napaści mediów, zarzucających nam flautę w relacjach z USA. Przecież od 2015 r. mamy co pół roku spotkanie na najwyższym szczeblu. Dlatego mówienie o spotkaniu obu prezydentów jako o przełomowym nie ma sensu. Przełomowy jest za to moment, w jakim do niego doszło.

Przełomowy, w jakim sensie?
Teraz na czasie jest rozmawiać o geopolityce. Prezydent Trump przejął władzę niecałe dwa lata temu i zrobił bilans amerykańskiej polityki. I zauważył, że w kolejnych obszarach - politycznym, militarnym, gospodarczym - USA tracą.

Przecież to państwo numer 1 na świecie w każdej z tych kategorii.
Ale w każdej powoli tracą wpływy. Więzi transatlantyc-kie się osłabiają nie z powodu retoryki Trumpa, tylko z powodu chęci emancypacji Europy wobec Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent połączył to z faktem, że USA pokrywają 60 proc. wydatków wojskowych - czyli wydają więcej niż wszyscy członkowie NATO razem wzięci. Trump podniósł tę sprawę publicznie, bo lata mijają, a państwa należące do Sojuszu nie wywiązują się z obowiązku wydawania 2 proc. PKB na obronność.

Ale ataki Trumpa na Europę nie dotyczą tylko kwestii militarnych.
Owszem, także gospodarczych - bo deficyt USA w obrotach handlowych z Europą wynosi ponad 100 mld dolarów, z Chinami prawie 400 mld dolarów. Owszem, te państwa odpowiadają, że USA zarabiają na usługach, ogromne zyski przynoszą amerykańskie korporacje z branży nowoczesnych technologii...

...i to prawda. Amerykańskie firmy, zwłaszcza wielka czwórka (Google, Amazon, Facebook, Apple) to w swoich sektorach właściwie monopoliści.
Tak, niektóre korporacje zyskują - ale w liczbach bezwzględnych Stany Zjednoczone są na minusie. Donald Trump chce te relacje zbilansować.

Tyle że to USA stworzyły reguły globalnego wolnego handlu, to one obudowały go instytucjami. A teraz próbują te reguły zanegować. Przewracają stolik, który same zbudowały?

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.