Wizerunki Matki Miłosierdzia autorstwa dawnych mistrzów [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Łukasz [email protected]

Wizerunki Matki Miłosierdzia autorstwa dawnych mistrzów [zdjęcia]

Łukasz [email protected]

W Muzeum Narodowym w Krakowie wciąż czeka na widzów wystawa „Maria Mater Misericordiae”, czyli wizerunki Marii Matki Miłosierdzia.

To wydarzenie bez precedensu i najważniejsza nasza tegoroczna wystawa. Z jednej strony, jej oglądanie będzie okazją do duchowego przeżywania religijnego przekazu obrazów i rzeźb, z drugiej - da ona możność podziwiania artyzmu dzieł najwybitniejszych artystów - tłumaczy dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Okazja nie jest przypadkowa - mówimy przecież o wystawie, która jest jedyną oficjalną ekspozycją Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Stąd prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie „Maria Mater Misericordiae” nazywana jest często „czwartą katechezą” albo „ewangelią malowaną przez artystów”.

Na wystawie, której kuratorami są prof. Piotr Krasny i prof. Giovanni Morello, zobaczymy w sumie 90 dzieł - rzeźb, grafik, obrazów, a nawet tkanin. Wszystkie łączy jedno - wizerunek Maryi jako Matki Miłosierdzia.

Nie brakuje tu dzieł największych gwiazd sztuki dawnej. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Zurbaran, Memling, Donatello, Giotto i Vasari. Nie zabraknie też znakomitych dzieł z polskich zbiorów.

Ciekawostką na wystawie - na co zwraca uwagę prof. Piotr Krasny - jest wizerunek pędzla Andrei Mantegni - „Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych”. Rzecz niezwykła, bo na obrazie widzimy nie Maryję, ale... rzeźbę ją przedstawiającą. To ciekawy, symboliczny dla tego artysty obraz. Wiemy, że fascynowała go rzeźba, jej trójwymiarowość. Tego poszukiwał właśnie w malarstwie.

Autor: Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.