Włosy zwierciadłem organizmu

Czytaj dalej
MM

Włosy zwierciadłem organizmu

MM

Jeśli zaczynają nadmiernie wypadać, warto zrobić badania.

Wiele schorzeń w naszym organizmie objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Osoby borykające się z tym problemem początkowo próbują poradzić sobie z nim we własnym zakresie, kupując reklamowane szampony i suplementy. Aby poznać przyczynę wypadania włosów, na początek należy wykonać podstawowe badania krwi weryfikując poziom ferrytyny, jak również zwrócić uwagę na odżywianie i styl życia.

– Ferrytyna w większości jest przechowywana w wątrobie, ale również w mniejszych ilościach w mieszkach włosowych

– tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

– W momencie, gdy organizmowi brakuje żelaza, na przykład do wytworzenia czerwonych krwinek, rozpoczyna się tzw. „kradzież” ferrytyny z miejsc o mniejszym znaczeniu dla zdrowia, na przykład właśnie z włosów.

Przyczyną niskiego poziomu żelaza i ferrytyny są najczęściej błędy dietetyczne, dlatego osoby wykluczające mięso ze swojego jadłospisu muszą pamiętać o zastępowaniu go produktami bogatymi w żelazo i źródła białka.

Kolejną przyczyną może być zmniejszona wchłanialność w wyniku spożywania dużej ilości kawy, czarnej herbaty, błonnika lub nabiału oraz brak odpowiedniego zakwaszania żołądka. Innymi przyczynami niskiego poziomu ferrytyny są ukryte krwawienie z przewodu pokarmowego, jak również obecność bakterii i pasożytów w organizmie.

Kondycja naszych włosów jest ściśle związana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim jakieś nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.