Woda i ścieki w idą górę, ale miasto Zielona Góra dopłaci...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Woda i ścieki w idą górę, ale miasto Zielona Góra dopłaci...

Leszek Kalinowski

We wtorek, 23 lutego radni zajmą się stawkami za wodę i ścieki. Podwyżka ma być większa niż 5 procent, jednak mieszkańcy tyle nie zapłacą.

- Skąd ta podwyżka? - dziwi się pan Jan. - Czy wodociągi nie mogłyby jej sobie odpuścić? Inny nasz Czytelnik, pan Marian denerwuje się nowymi stawkami. Żeby aż takie!

Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Beata Jilek zapewnia, że mieszkańcy nie będą musieli wykładać więcej pieniędzy, niż obiecano w 2008 roku.

Wtedy to miasto zdecydowało się na potężne inwestycje, także w sąsiednich gminach, za unijne pieniądze i własny wkład. Wiadomym było, że w związku z tym wzrośnie wartość majątku wodociągów, a także podatek od nieruchomości. Poza tym cały czas wymieniane są stare sieci, naprawiane awarie.

Inwestycje były konieczne. Ale żeby mieszkańcy nie ponosili zbyt dużych kosztów, radni zdecydowali - podwyżki będą, ale nie większe niż 5 procent.

Nowe stawki za wodę i ścieki, które miałyby obowiązywać od 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2017 wzbudzają emocje wśród mieszkańców. Bo nie wiedzą, że różnicę między rzeczywistymi kosztami, które trzeba pokryć podniesieniem stawem a deklarowaną 5-procentową podwyżką, pokryje miasto. Przewiduje się, że w tym czasie z gospodarstw domowych w mieście odprowadzanych będzie 4,3 mln m³ ścieków, w tym w roku 2016 – 3,2 mln m³. ścieków.

W projekcie uchwały, którym radni zajmą się jutro, czytamy o wprowadzeniu wzrostu cen brutto za 1 m³ dostarczonej wody dla wszystkich odbiorców z 4,34 zł/m³ do 4,56 zł/m; za 1 m³ odprowadzonych ścieków dla gospodarstw domowych z 5,72 zł/m do 6,93 zł/m, natomiast u pozostałych odbiorców z 6,77 zł/m³ do 6,93 zł/m.

Woda z roku na rok droższa. Dobrze, że podwyżka nie będzie większa niż 5 procent.
Mariusz Kapała Woda z roku na rok droższa. Dobrze, że podwyżka nie będzie większa niż 5 procent.

W stosunku do roku ubiegłego cena za dostarczanie wody wzrośnie dla wszystkich odbiorców o 5,1 proc. oraz za odprowadzanie ścieków wzrośnie dla gospodarstw domowych o 21,2 proc., a u pozostałych odbiorców o 2,4 proc. za 1 m. Łączna cena brutto 1 m³ wody i ścieków wzrasta dla gospodarstw domowych z 10,06 zł do 11,49 zł, tj. 14,2 proc., dla pozostałych odbiorców z 11,11 zł do 11,49 zł, tj. 3,4 procent.

Ustalono, że miasto będzie musiało dopłacić 0,85 zł m³ ścieków netto (0,92 zł brutto). Oznacza to, że z budżetu na ten cel trzeba będzie (od kwietnia br. do marca 2017) wydać 3,9 mln zł, a w ciągu trzech kwartałów 2016 roku - 2,9 mln zł. Jak mówi prezes Jilek, po zastosowaniu dopłaty z budżetu miasta cena netto za odprowadzanie ścieków dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 5,57 zł/m.

Podwyżka dla mieszkańców - zarówno wody, jak i ścieków będzie więc wynosiła 5 procent - podkreśla prezes ZWiK Beata Jilek.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.